Hidrokarbonlarla kirletilmiş toprakları iyileştirme teknolojileri
Treatment technoloqies of contaminated soil with hydrocarbon
- Tez No: 77933
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
HİDROKARBONLARLA KİRLETİLMİŞ TOPRAKLARI İYİLEŞTİRME TEKNOLOJİLERİ ÖZET Teknolojinin ve sanayinin hızla geliştiği dünyada, insanların enerji gereksinimi hızla artmaktadır. 21. Yüzyıla doğru enerji kaynaklarının hızla tüketilmesi, insanları yeni enerji kaynaklarına yöneltirken, doğal enerji kaynağı olan petrolün tüketimi de katlanarak artmıştır. Petrol tüketimindeki bu artış ile birlikte petrolün kullanımı esnasında doğal kaynaklar hızla kirlenmektedir. Gelişmiş ülkelerde petrol hidrokarbonları ile kirlenmiş topraklar ve diğer doğal kaynaklar için yasal kısıtlamalar getirilirken, yeni gelişmekte olan ülkelerde özellikle“Toprak Kirliliği”gereken önemi kazanamamıştır. Gelişmekte olan ülkeler su kaynaklarında olduğu gibi toprağa da gereken önemi vermeli ve bu konuda çevre standartlarını geliştirmelidir. Bu çalışmada, hidrokarbonlarla özellikle de petrol hidrokarbonları ile kirlenmiş toprakların arıtılma teknolojileri ile ilgili bir el kitapçığı oluşturulmak istenmiştir. Çalışmanın içeriği : 1) topraktaki petrol kirliliğinin kaynaklan, kirliliğin topraktaki hareketi ve yeraltısuyu, deniz, hava ve topraktaki olumsuz etkileri, 2) teknoloji seçiminde etkili parametreler ve Avrupa'da, Amerika'da yaygın olarak kullanılan teknolojilerin tanımları, 3) arıtımda kullanılan her alternatif teknoloji için bölgenin, toprağın ve kirlilik cinsinin giderme verimi üzerindeki etkisi, teknolojilerin temel uygulama adımlan, giderme verimleri, avantajları, dezavantajları ve maliyetleri konularını içermektedir. TREATMENT TECHNOLOGIES OF CONTAMINATED SOIL WITH HYDROCARBON ABSTRACT In a world of developing technology and industry, need for energy is increasing rapidly. Towards 21s1 cetury,consuption of energy resources directs people to find newenergy IX
Özet (Çeviri)
HİDROKARBONLARLA KİRLETİLMİŞ TOPRAKLARI İYİLEŞTİRME TEKNOLOJİLERİ ÖZET Teknolojinin ve sanayinin hızla geliştiği dünyada, insanların enerji gereksinimi hızla artmaktadır. 21. Yüzyıla doğru enerji kaynaklarının hızla tüketilmesi, insanları yeni enerji kaynaklarına yöneltirken, doğal enerji kaynağı olan petrolün tüketimi de katlanarak artmıştır. Petrol tüketimindeki bu artış ile birlikte petrolün kullanımı esnasında doğal kaynaklar hızla kirlenmektedir. Gelişmiş ülkelerde petrol hidrokarbonları ile kirlenmiş topraklar ve diğer doğal kaynaklar için yasal kısıtlamalar getirilirken, yeni gelişmekte olan ülkelerde özellikle“Toprak Kirliliği”gereken önemi kazanamamıştır. Gelişmekte olan ülkeler su kaynaklarında olduğu gibi toprağa da gereken önemi vermeli ve bu konuda çevre standartlarını geliştirmelidir. Bu çalışmada, hidrokarbonlarla özellikle de petrol hidrokarbonları ile kirlenmiş toprakların arıtılma teknolojileri ile ilgili bir el kitapçığı oluşturulmak istenmiştir. Çalışmanın içeriği : 1) topraktaki petrol kirliliğinin kaynaklan, kirliliğin topraktaki hareketi ve yeraltısuyu, deniz, hava ve topraktaki olumsuz etkileri, 2) teknoloji seçiminde etkili parametreler ve Avrupa'da, Amerika'da yaygın olarak kullanılan teknolojilerin tanımları, 3) arıtımda kullanılan her alternatif teknoloji için bölgenin, toprağın ve kirlilik cinsinin giderme verimi üzerindeki etkisi, teknolojilerin temel uygulama adımlan, giderme verimleri, avantajları, dezavantajları ve maliyetleri konularını içermektedir. TREATMENT TECHNOLOGIES OF CONTAMINATED SOIL WITH HYDROCARBON ABSTRACT In a world of developing technology and industry, need for energy is increasing rapidly. Towards 21s1 cetury,consuption of energy resources directs people to find newenergy IXresources, simultaneously rate of usage of petroleum, a natural energy resource, is ever increasing day by day. Nature is being contaminated as a result of this increased usage. In development countries, there are regulations in relation to the contaminated soil with petroleum hydrocarbon and contaminated other natural resourches with petroleum hydrocarbon. On the other hand, in developing contries are not taken into consideration expecially about“soil pollution”. Developing countries should pay the much needed attention to the soil as they paid to the water resources and they should improve environmental standarts about these issues. The purpose of thise study is to prepare a handbook about treatment technologies contaminated soil with hydrocarbon ( petroleum hydrocarbon ). This manual included: 1) the sources of petroleum hydrocarbon contamination in the soil and the relase in soil and effective in groundwater, sea and in air and soil. 2) the factors effecting the selection of a soil remedation technology and descriptions of petrolleum- contaminated soil treatment technologies that wedespread in Europan country, in U.S.A., 3) the site, soil and contaminant parameters that will effect the performance for the each alternative soil remedation technologies and their advantages, limitations and cost effective.