Karaisalı Orman İşletmesi model planı kapsamında yapılan gençleştirme çalışmalarında başarı durumunun incelenmesi
The Study of success status in generation activities made for the model plan of Karaisalı Forest management
- Tez No: 77932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV oz KARAİSALI ORMAN İŞLETMESİ MODEL PLANI KAPSAMINDA YAPILAN GENÇLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA BAŞARI DURUMUNUN İNCELENMESİ Bu araştırmayla Karaisalı Model Planı kapsamında Kızılcam (Pimıs brutia Ten.) türünde yapılan doğal gençleştirme çalışmalarında yükselti, bakı ve yamacın, gençliğin sahadaki dağılımı (homojenite) ve yeterliliği ile boy büyümesi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ele alınmıştır. Araştırma alanları bu amaçla iki farklı yükselti zonunda (400-600, 800-1000 m), farklı bakılarda (güney-kuzey) ve farklı yamaçlarda (alt, orta ve üst) seçilmiştir. Örnek alanlarda iki ayrı ölçüm yapılmıştır. Birincisi gençliğin sahadaki dağılımının ve yeterliliğinin belirlenmesi için sıfır-alan ölçümü, diğeri ise boy büyümesinin belirlenmesi amacıyla boy ölçümüdür. Araştırma sonucunda yükselti, bakı ve yamaçtaki konumun, yıllara (1991, 1992 ve 1993) göre farklılıklar olmakla beraber, gerek gençleştirme başarısı, gerekse boy büyümesi üzerinde değişik düzeylerde etkileri olduğu belirlenmiştir. ABSTRACT THE STUDY OF SUCCESS STATUS IN GENERATION ACTIVITIES MADE FOR THE MODEL PLAN OF KARAİSALI FOREST MANAGEMENT In this study, the effects of elevation, aspect and slope on the distribution (nomogenity) sufficiency and height growth of juvenile in the area have been investigated in the natural genaration activities of the species oîPinus brutia Ten. for Karaisalı Model Plan. For this purpose, the resarch plots have been selected in two different elevation zono (400-600, 800-1000 m), aspects(south-north) and diverse slopes (lower, middle and upper).Two kinds of measurement have been made in the samplo plots.Its first is of zero-area measurement to determine the distribution and efficiency of juvenile in the area, and the other is of height measurement to determine height growth. At the end of the research, it has been determined that the altitude aspect and location on the slope hame effects at different levels on the generation success and height growth and, also differences according to the years (1991,1992 and 1993).
Özet (Çeviri)