AMALGAM DENTAL FILLINGS AS THE SOURCE OF MERCURY EXPOSURE AND ALTERNATIVE SOLUTIONS
Civa maruziyetinin kaynağı olarak amalgam diş dolguları ve alternatif çözümler
  1. Tez No: 779342
  2. Yazar: YOUSEF ABDALLALI ALASHAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KABALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amalgam dolgu uygulandığında restoratif diş hekimliğinde önemli bir rol oynar ve içeriğindeki cıva ve bakır, gümüş, kalay veya çinko olabilecek diğer alaşımlar gibi ek dayanıma sahiptir. Bu çalışmanın amacı, alternatif diş dolgularına ek olarak, cıva maruziyetinin potansiyel bir nedeni olarak dental amalgam dolguları incelemektir. Bu çalışmada, X-ışını kırınımının hızlı analitik tekniği kullanılarak metalografik değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The amalgam filling plays a major role in restorative dentistry when applied and has additional strength due to its contents, such as mercury and other alloys that could be cooper, silver, tin, or zinc. The objective of the present work is to study dental amalgam fillings as a potential cause of mercury exposure, in additional to the alternative dental fıllıngs. In this study, metallographic evaluation was done by using the rapid analytical technique of X-ray diffraction.