Kazıklı temel sistemlerin statik büyüklüklerinin hesabı
The Calculations of static values of pile systems
  1. Tez No: 77938
  2. Yazar: H.İLKER KIZIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET KAZIKLI TEMEL SİSTEMLERİN STATİK BÜYÜKLÜKLERİNİN HESABI Bu çalışmada, Poulos H.G., Davis E.H. ve Mattes N.S. tarafından sıkışabilir bir kazık için geliştirilen elastik yöntem kullanılmış, kazık boyunca bulunan gerilme ve oturma değerleri kazık çevre sürtünmesinin ve tabakalı zeminlerin de dikkate alınması ile elasto-plastik çözüme gidilerek yeniden hesaplanmıştır. Kazık boyunca oluşan deplasmanların hesabında ise, Mindlin Denklemi'nin çift integrasyonu kullanılmıştır. Tek kazığın yük-oturma diyagramı için, T. Çelik ve M.Turan tarafından geliştirilen ve elasto-plastik çözüm yapan ( Kazık 197 adında ) bir bilgisayar programı üzerinde çalışılmış ve çıkan sonuçlar arazi kazık yükleme deneyi ile karşılaştırılmıştır. Grup kazık sisteminin çözümünde ise yeni bir modelleme yapılmış ve grup etkileşimi Mindlin Denklemi ile ifade edilmiştir. Kazık başlığının ise, rijit bir levha gibi dönme ve öteleme yaptığı kabul edilmiştir. Düşey taşıyıcı elemandan kazık başlığına gelen eksenel kuvvetler ile moment bileşenlerinin etkisinden dolayı temel sisteminin yapacağı deformasyonlar ve bu deformasyonları kesit tesirlerine bağlayan çökme redörü ( R z ), y yönündeki dönme redörü ( R 9 y ) ve x yönündeki dönme redörü ( R 9 x ) değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca kazık başlığı ağırlık merkezinin oturması da hesaplanmış ve konu ile ilgili olarak ( Kazık297 adında ) bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CALCULATIONS OF STATIC VALUES OF PILE SYSTEMS In this work, the elastic method which is developed by Poulos H.G., Davis E.H. and Mattes N.S. are used for a single compressible pile. The stress and settlement distributions along the pile has been calculated by considering the skin friction and the soil of different layer. The double integration of the Mindlin Equation is used for the calculation of displacement which are formed along pile. A computer program is developed by T. Çelik and M. Turan for the single pile of load-settlement diagram. It has been worked on this program that provides an elasto-plastic solution ( named Pile 197 ) and the results were compared with the experiment of land pile loading. A new model has been created for the solution of the pile groups and group interaction is described with the Mindlin Equation. It is assumed that the pile cap behaves rotation and travslation just as a stiff plate. Due to tha axial forces and the effects of moment componenets that comes from vertical transporter element to the pile cap, the deformations of foundation system and R2, R^, R^ support stiffness coefficients have been calculated. Moreover, the centre of gravity of the pile cap was calculated and relating this subject ( named Pile297 ) a computer program was developed. VIII