AUC üretimi atık çözeltisinden uranyumun membran prosesleri ile kazanılması
Recovery of uranium in auc effluents by membrane processes
  1. Tez No: 77939
  2. Yazar: F.LÜTFİYE H. GÜRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET AUC Üretimi Atık Çözeltisinden Uranyumun Membran Prosesleri ile Kazanılması Bu çalışmada AUC üretimi atık çözeltisindeki uranyumun kuvvetli anyon değiştirici membranlarla tutulması incelendi. MINTEQA2 modelleme programı kullanılarak atık çözeltilerdeki pH'a göre tür dağılımı incelendi ve hangi türlerin çalışma aralıklarında yaygın olduğu bulundu. UNH besleme çözeltisinden üç farklı C/U mol oranında laboratuvar çapında AUC çöktürülerek, çözeltide kalan uranyum miktarları ICP-AES ile tayin edildi. Bu çözeltilere membran ayırımı uygulandı, ancak membran yüzeyi sınırlı olduğundan, yüksek konsantrasyonlu çözeltilerde önemli bir adsorplanma sağlanamadı. AUC üretim şartlarında ve üç farklı C/U mol oranında hazırlanan sentetik çözeltiler önce kuvvetli anyon değiştiric reçine kolonlarından geçirilip çözeltideki uranyum miktarı belli seviyenin altına düşürüldü. Çeşitli uranyum konsantrasyonlarında ve C/U oranındaki bu çözeltiler, Şekil 3 'teki membran düzeneğinde anyon değiştirici membranlarla bekletilerek ve sürekli karıştırma uygulanarak dengeye getirildi. Membranda tutulan uranyum, nitrat asidi ile sıyrılarak geri alındı ve spektrofotometrik olarak tayin edildi. Membran ayırmaları için uygun şartlar belirlendi. Bu yöntemin AUC atık çözeltilerine uygulanabilmesinin ancak iyon değiştirici ön işleminden geçmesiyle mümkün olabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recovery of Uranium in AUC Effluents by Membrane Processes AUC production processes have effluents with a high uranium content ( 5g/L), which is conventionally recovered by evaporation. In this study an alternative process, recovery of uranium by strong anion exchange membranes is investigated. Solutions were modelled by MINTEQA2 for determining the species present. Laboratory scales AUC precipitations with 3 different C/U mole ratios were carried out using UNH feed solution from the pilot plant for the purpose of deteminig the remaining concentration of uranium in the effluents. Strongly basic anion exchange membrane separations of these effluents were carried out but separation was not effective beacuse of the limited surface area of the membranes. Synthetic solutions of three different C/U mole ratios were prepared and passed through a column of strongly basic anion exchange resin. Membrane separations were then carried out on the resulting solutions. Membrane separations proved to be effective only in dilute solutions of uranium.