Karayolu inşaatlarında karşılaşılan zayıf zeminlerin bazik oksijen fırını (BOF) cürufu ile iyileştirilmesi
Improvement of weak soils in highway constructions with basic oxygen furnace (BOF) slag
- Tez No: 779381
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada karayolu projelerinde sıklıkla karşılaşılan zayıf zeminlerin iyileştirilmesinde bazik oksijen fırını (BOF) cürufunun kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada zayıf zemin olarak, yapım çalışmaları devam eden Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Bağlantı Yolu üzerinde karşılaşılan zayıf zemin, BOF cürufu olarak da İskenderun Demir-Çelik A.Ş.' den atık olarak elde edilen cüruf malzemesi kullanılmıştır. Zeminin Karayolu Teknik Şartnamesi' ne (KTŞ) göre zayıf zemin olduğunu belirlemek için Kıvam limitleri, tane boyu analizi, kompaksiyon ve Kaliforniya taşıma oranı (CBR) deneyleri yapılmıştır. Zayıf zemin olduğu belirlenen zemine, %10, %25, %50 ve %75 oranlarında BOF cürufu karıştırılarak her bir yüzde karışım oranı için ayrı ayrı Kıvam limitleri, kompaksiyon ve CBR deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak zayıf zeminin likit limit (LL), plastisite indisi (PI), optimum su içeriği, şişme yüzdesi değerlerinde düşüş, kuru birim hacim ağırlık ve CBR yüzdelerinde ise artış gözlenerek zayıf zemin özelliğini kaybettiği belirlenmiştir. Bu çalışmayla yol imalatlarında karşılaşılan zayıf zeminlerin CBR değerlerine bağlı olarak %25-%50 atık BOF cürufu karıştırılarak tekrar sıkıştırma ile kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the weak soil encountered on the Tarsus Organized Industrial Zone Connection Road, which is under construction, was used as the weak soil, and the slag material obtained as waste from Iskenderun Demir-Çelik A.Ş. was used as BOF slag. Consistency limits, grain size analysis, compaction and California bearing ratio (CBR) tests were carried out to determine that the soil is a weak soil according to the Highway Technical Specification (KTS). The soil, which was determined to be weak soil, was mixed with 10%, 25%, 50% and 75% BOF slag, and the consistency limits, compaction and CBR tests were carried out separately for each percentage mixing ratio. As a result, it was determined that the weak soil lost its weak soil properties by decreasing the liquid limit (LL), plasticity index (PI), optimum water content, swelling percentage values, and increasing dry unit weight and CBR percentages. In this study, it has been determined that the weak soils encountered in road construction can be used by recompressing by mixing 25%-50% waste BOF slag depending on the CBR values