Karayolları tünel yapım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in highway tunnel construction works
- Tez No: 841553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Karayolu tünel yapım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri, çalışanların güvenliğini sağlamak, iş kazalarını ve sağlık sorunlarını minimize etmek amacıyla hayati bir rol oynar. Fine kinney yöntemiyle yapılan risk değerlendirmesinde Tünel inşaatları, kazı, malzeme taşıma, tesisat montajı gibi riskli faaliyetleri içerir ve çalışanların çeşitli tehlikelerle karşılaşabilirler, Bunlar %55 yüksek risk,%38 önemli risk,%7 olası risk tespit edilmiştir. Bu nedenle, işçilere eğitim verilmesi, kişisel koruyucu ekipmanların kullanılması, havasızlık veya zararlı gazlar gibi risklerin izlenmesi, acil durum planlarının oluşturulması ve sürekli denetim gibi önlemler alınmalıdır. Ayrıca, teknolojik gelişmelerin kullanımı da işçi sağlığını ve güvenliğini artırmada yardımcı olabilir. Tünel inşaatlarında İSG'nin göz ardı edilmemesi, işçi sağlığını korumak, iş sürekliliğini sağlamak ve projenin başarısını güvence altına almak için kritik bir gerekliliktir. Bu tez çalışmasında, Çıldır ilçesi ve Aktaş sınır kapısı arasındaki Ardahan ili Çıldır ilçesindeki sol tüpü 2 bin 313 metre, sağ tüpü ise 2 bin 305 metre uzunluğundaki Karayolu tüneli inşaat aşamasında iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In highway tunnel construction, occupational health and safety (OHS) measures play a crucial role in ensuring workers' safety and minimizing accidents and health issues. Tunnel construction involves risky activities such as excavation, material transportation, and installation, exposing workers to various hazards. Therefore, measures such as providing training to workers, using personal protective equipment, monitoring risks like lack of ventilation or harmful gases, creating emergency plans, and maintaining continuous supervision are essential. Additionally, the utilization of technological advancements can also aid in enhancing worker health and safety. Neglecting OHS in tunnel construction is not an option as it is a critical necessity to protect worker health, ensure work continuity, and secure the project's success. In this thesis study, occupational health and safety practices were analyzed during the highway tunnel construction phase.