Denizyolu ile yapılan düzenli hat taşımacılığı modeli
Model of regular line trnasportation
  1. Tez No: 77942
  2. Yazar: LEVENT KÖLETELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Denizyolu ile Yapılan Düzenli Hat Taşımacılığı Modeli Düzenli Hat taşımacılığı program demektir. Düzenli Hat taşımacılığında gemiler önceden belirlenmiş bir programa göre belirli limanlar arasında sefer yaparlar. Bu tür taşımacılıkta taşınan mallar heterojen yapıda ve genellikle mamul eşyalardan oluşmakla birlikte, tramp taşımacılıkta taşınan mallara göre de daha değerlidirler. Yüklerin karışık yapıda olması nedeni ile hat taşımacılığı, çok sayıda yükleyiciye hizmet sunduğu gibi yükleticinin ihtiyaçları ve sefer yapılan bölgeye de bağlı olmak üzere konteyner gemisi, ro-ro gemisi, barç gemileri gibi farklı türde gemiler de kullanmaktadır. Hat taşımacılığının en önemli unsurlarından birisi ise, belirli bölge limanlan arasında çalışan iki veya daha fazla gemi işletmesinin ortak şart ve navlunları uygulayarak rekabeti düzenlemek amacı ile oluşturmuş oldukları“Navlun Konferansı”olarak adlandırılan birlikteliklerdir. Görüldüğü gibi düzenli hat taşımacılığında sunulan hizmetin niteliği ve içeriği açısından farklı özellikler göstermesi bu tür taşımacılık yapan kara işletmelerinin daha geniş, kapsamlı ve iyi örgütlenmiş bir organizasyona sahip olmalarını gerekli kılmaktadır. Türkiye'nin özellikle son yıllarda gösterdiği ekonomik dışa açılma ve büyüme trendinin yanında, bulunduğu bölgenin de önemi göz önüne alındığında, hat taşımacılığında yeterli yük potansiyelin olduğu açıkça görülmektedir. Ancak elde edilen veriler hat taşımacılığındaki bu potansiyelin çoğunun yabancı gemiler tarafından taşındığını göstermektedir. Bu nedenle, önemli döviz kaybına da neden olan sorunların çözümü ve hat taşımacılığında istenilen büyümeyi sağlamak için idarenin koordinatörlüğünde ilgili tarafların katılımıyla, kapsamlı bir çalışma başlatılmalı ve orta vadeli bir plan hazırlanarak karşılaşılan problemler çözülmelidir. Haziran 1998 Levent KÖLETELİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Model of Regular Line Transportation Regular line transportation means programme. According to regular line transportation, ships make journey due to a previously determined programme between certain ports. Cargoes are at homogenous structure and composed of manufactured goods especially at this type transportation and more talented than goods transported with tramp transportation. Since loads are in mixed structure, line transportation can give service a lot of loader and different type ships such as container ship, ro-ro ship, barch ships are used dependent to region journey made. The one of the most important components of line transportation is co operation between two or more transportation company run between certain regions in order to arrange competition by carrying out shared conditions and freight charge for cargo called“liner conference”. Quality of given service at regular line transportation and its showing different properties in the view of its contents result in land transportation companies, make this type transportation, should have more extensive, more comprehensive and well organised organisation. In addition to Turkey's trend at development and liberalisation of International trade and integration of the world economy, it is seen that Turkey, when importance of its region considered, has sufficient load potential at line transportation. But, recorded data show that most of this patential at line transportation transported by foreign ships. Therefore, to solve problems that result in important currency loss and to get desired development at line transportation, a comprehensive study should be started under the control of administration together with participation of relevant parts and encountered problems should be solved by preparing a programme having a medium fixed term. June 1 998 Levent KÖLETELÎ IX