Anneden doğal emme yoluyla kolostrum alan kuzular ve biberonla kolostrum verilen kuzular arasındaki pasif transfer düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of passive transfer levels between lambs receiving colostrum by natural suckling and lambs given colostrum by bottle
  1. Tez No: 779436
  2. Yazar: CELAL EĞDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İntrauterin hayatta, syndesmo-chorial plasenta yapısının büyük moleküllerin anneden yavruya geçişine izin vermemesinden dolayı, kuzular hipogammaglobulinemik doğarlar. Bu çalışmanın amacı, doğal emme yoluyla kolostrum alan kuzular ile biberonla kolostrum verilen kuzular arasındaki pasif transfer, neonatal dönem morbidite mortalite ve 120. Gün CA kazanımlarını karşılaştırmaktı. 43 koyundan doğan 61 (n=61) kuzu rasgele iki gruba ayrılarak, gruplardan birinde (DK Grubu) kuzular doğumdan sonra kendi istedikleri zamanda istedikleri miktarda kolostrumu anneden emerek almışlar; diğerinde (BK Grubu), kuzular doğduktan sonra, annenin memesi kese geçirilerek kapatılıp, annenin memesine ulaşması engellendi. BK grubu kuzulara, doğumdan sonra en kısa sürede doğum ağırlığının %8'i kadar kolostrum biberonla verilip, ilk 24 saat içerisinde her 4-6 saatte bir anneden taze olarak elde edilen kolostrum ad libitum şekilde verildi. Doğumdan sonra ilk 30 dk içerisinde çalışmaya dahil edilen bütün koyunlardan yaklaşık 50 ml kolostrum steril kaplara alındı. İlk kolostrum alımından 36-48 saat sonra kuzulardan kan örnekleri IgG analizi için alındı. Hem serum hem de kolostrum IgG analizi Radyal immunodifüzyon yöntemiyle yapıldı. BK Grubu kuzuların serum IgG düzeyi (3155.41±1245.25 mg/dl) DK Grubu kuzuların serum IgG düzeyine göre (2097.02±1213.07 mg/dl) daha yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Since the syndesmochorial placental structure of sheep does not allow the passage of large molecules from mother to offspring in intrauterine life, lambs are born hypogammaglobulinemic. The aim of this study is to compare passive transfer of immunity, neonatal morbidity and mortality, and live weight gains at day 120 between lambs receiving colostrum by suckling naturally and lambs given colostrum by bottle. 61 (n=61) lambs born to 43 sheep were randomly divided into two groups. One of the groups (NL group) received the desired amount of colostrum from the mother as they desired after birth. For the other group (BL group), access to the mothers' udder was restricted by a pouch after the lambs were born. BL group lambs were given colostrum roughly 8% of their birth weight by bottle as soon as possible after birth. Afterwards, colostrum freshly obtained from the mother was given to these lambs ad libitum every 4-6 hours during the first 24 hours. Approximately 50 ml of colostrum was taken into sterile containers from all sheep included in the study within the first 30 minutes after birth. Blood samples were taken from lambs for IgG analysis 36-48 hours after the first colostrum intake. Both serum and colostrum IgG analyses were performed by Radial Immunodiffusion method. Serum IgG concentrations of lambs in the BL group (3155.41±1245.25 mg/dl) were found to be higher than serum IgG concentrations of lambs in the NL group (2097.02±1213.07 mg/dl).