Yüzey modifiye halloysit nanotüp destekli bimetalik nanopartiküllerin sentezlenmesi ve katalitik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of surface-modified halloysite nanotube supported bimetallic nanoparticles and investigati̇on of their catalytic activities
  1. Tez No: 779437
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Farmasötik, tarım ve ince kimyasalların üretiminde temel ara ürünler oldukları için iminlerin hazırlanması giderek artan bir ilgi görmüştür. Bununla birlikte, imin sentezine yönelik mevcut yaklaşımlar, esas olarak, her zaman yüksek fiyatlı metal desteklerin, yüksek oranda reaktif karbonil bileşiklerinin, pahalı ligandların, güçlü bazların ve sert reaksiyon koşullarının tüketimini içeren termal olarak yönlendirilen reaksiyonlara odaklanır. Bu tezde, kolay ve etkili bir yöntem olarak sıvı faz emdirme tekniği kullanılarak farklı Au/Pd oranlarına sahip halloysit nanotüp destekli bimetalik Au-Pd nanoparçacıkları üretilmiştir. Hazırlanan katalizörün bileşimi, morfolojisi ve yapısı, endüktif olarak birleştirilmiş plazma optik emisyon spektroskopisi (ICP-OES), toz X-ışını kırınımı (P-XRD), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ve transmisyon elektron mikroskobu ile karakterize edildi ( TEM). AuPd@HNT katalizörleri, alkollerden ve aminlerden iminlerin tek kap tandem sentezi için incelendi.
Özet (Çeviri)
The preparation of imines has drawn increasing attention as they are fundamental intermediates in the production of pharmaceuticals, agricultures, and fine chemicals. Nevertheless, current approaches for imines synthesis mainly focus on thermally driven reactions which always involve the consumption of high price metal supports, highly reactive carbonyl compounds, expensive ligands, strong base, and harsh reaction conditions. In this thesis, halloysite nanotube-supported bimetallic Au-Pd nanoparticles with different Au/Pd ratios were fabricated using the liquid phase impregnation technique as an easy and effective method. The composition, morphology, and structure of the prepared catalyst were characterized by inductively coupled plasma optical emission spectroscopy (ICP-OES), powder X-ray diffraction (P-XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) and transmission electron microscopy (TEM). The AuPd@HNT catalysts were examined for the one-pot tandem synthesis of imines from alcohols and amines.