Lomber disk hernilerinde anestezi sırasında hemodinamik değişikliklerin ve sıvı yanıtının Pleth Variability Index (PVI) ile değerlendirilmesi: Prospektif gözlemsel çalışma'
Evaluation of hemodynamic changes and fluid response during anesthesia in lumbar disc hernias with Pleth Variability Index (PVI) prospective observational study
- Tez No: 779441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KOYUNCU, DOÇ. DR. LEYLA KAZANCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Lomber Disk Herni (LDH) operasyonlarında genel anestezi ve spinal anestezi uyguladığımız hastaların, PVI değerlerinin; sıvı yanıtlılığı, pozisyon ve diğer hemodinamik monitör parametreleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi planlandı. Gereç ve yöntem: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 24/06/2021 tarih ve 2021/122 izniyle, prospektif gözlemsel çalışmaya, elektif LDH cerrahisi planlanan,18-65 yaş, ASA I-II risk grubundaki hastalar alındı. Hastalar Grup GA ve SA olarak incelendi.88 hastanın demografik, operatif verileri ve T0;bazal, T1; supin 10.dk, T2-3-4-5;pron 15-30-45-60 dk ve T6;supindeki PVI,PI kaydedildi. Bulgular: Grup GA ve SA'da PVI değerleri benzer bulundu.Tüm hastalardaki Postop T6 ve bazal T0 PVI 'da anlamlı farklılık bulunmadı(p>0.05).250ml sıvı yükleme sonrası, her iki grupta, bazal PVI değerleriT2 zamanında azalması istatistiksel olarak anlamlıydı(p=0.01).Grup GA'da pron T2,T3,T4,T5 PI değerleri Grup SA'ya göre anlamlı yüksekti(T2;p=0.02,T3-5;p=0.01,p0.05), PVI değerlerini korunurken T0'a göre nabız ve OAB değerleri azaldı(Grup GA;p=0.011,Grup SA;p=0.06,p
Özet (Çeviri)
Purpose: The PVI values of the patients who underwent general anesthesia and spinal anesthesia in Lumbar Disc Hernia (LDH) operations; It was planned to evaluate its relationship with fluid responsiveness, position and other hemodynamic monitor parameters. Materials and methods: With the permission of Recep Tayyip Erdoğan University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee dated 24/06/2021 and 2021/122, patients in the ASA I-II risk group, 18-65 years old, who were planned for elective LDH surgery, were included in the prospective observational study. Patients were analyzed as Groups GA and SA. Demographic and operative data of 88 patients and T0; baseline, T1; Supine 10.min, T2-3-4-5; prone 15-30-45-60min, and T6; supine PVI,PI were recorded. Results: PVI values were found to be similar in group GA and SA. There was no significant difference in Postop T6 and baseline T0 PVI in all patients (p>0.05). After 250ml fluid loading, baseline PVI values decreased at T2 time in both groups, which was statistically significant (p=0.01). Prone T2, T3, T4, T5 PI values in Group GA were significantly higher than in Group SA (T2; p=0.02, T3-5; p=0.01, p0.05). While PVI values were preserved, pulse and MAP values decreased compared to T0 (Group CI;p=0.011,Group SA;p=0.06,p