Lomber disk hernisi tanısı konmuş hastalarda kantitatif duysal test ve manyetik rezonans görüntüleme ilişkisi
Relationship between magnetic resonance imaging and quantitative sensory testing at the patients with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 347924
  2. Yazar: SERPİL CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ALP YENTÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada amaç; Lomber disk hernilerinde manyetik rezonans görüntüleme ile yapılacak olan kök basısı derecelendirilmesi ile kantitatif duysal test verileri arasındaki ilişkiyi saptamak ve görüntüleme yöntemleri ile birlikte kantitatif duysal testin klinik uygulamaya sokulmasıdır. Beyin Cerrahisi ve Algoloji polikliniğine başvurmuş ve MRG ile lomber disk hernisi tanısı konmuş, bel ve tek bacağa uzanan ağrı yakınması olan 18-70 yaş arası 56 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların tümünde, L4-L5 intervertebral diskinde herniasyon mevcuttur ve uygulama bölgesi olarak semptomatik ve asemptomatik tarafın L5 dermatom bölgesi seçilmiştir. CASE IV Kantitatif Duysal Test Cihazı ile VDT (vibrasyon eşik değeri), HDT (sıcak algılama eşik değeri), CDT (soğuk algılama eşik değeri) ve HPT (sıcak ağrı eşik değeri) parametreleri ölçülmüştür. Tüm parametreler değerlendirildiğinde; herniye disk olan taraf ve asemptomatik olan karşı taraf parametlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. QST ve MRG Pfirmann derecelendirilmesi karşılaştırıldığında; artan Pfirmann derecesine göre QST parametrelerinin tümünün, istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı görülmüştür. Sonuç olarak; bu çalışmada LDH'ne bağlı şikayetlerin olduğu dermatomda QST ile yapılan ölçümlerin, MR görüntülemede saptanan patolojinin derecesi ile ilişkili olarak farklılık gösterdiği görüldü. Bu da MRI uygulamanın mümkün olmadığı ve/veya MRI görüntüleri ile klinik bulguların uyumsuz olduğu hasta grubunda QST ölçümlerinin tanıda yol gösterici olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between magnetic resonance imaging and quantitative sensory testing and to participate the quantitative sensory testing in clinical practice with imaging methods. Totally 56 patients, who appeal the department of neurosurgery and algology with lumbar disc herniation were included. In all the patients included this study; there were L4-L5 intervertebral disc herniation and as a test area, L5 dermotomal area with symptomatic and asymptomatic sites were chosen. We measured the VDT (vibration detection threshold), HDT (heat detection threshold), CDT (cool detection threshold) and HPT (heat pain threshold) with CASE IV quantitative sensory testing. When all parameters analyzed, we found that, all the QST parameters levels were significantly higher at the symptomatic side according to asymptomatic side. When we compared the QST and MRG Pfirmann grading system; all QST parameters were significantly increased by the degree of Pfirmann. As as result; this study showed that, QST volues which measured at the dermotomal area and the radiculopathy showed with MRG have a relationship with each other. These results suggested that; it will be useful to apply the quantitative sensory testing to the patients, when the MRG is not possible and symptoms are not corralated with MRG.