Non-opere tek mesafe lomber disk hernilerinde uygulanan transforaminel epidural steroid enjeksiyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficiency of transforaminal epidural steroid treatment in chronic, unoperated one level low back pain
  1. Tez No: 324425
  2. Yazar: ELİF EYGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Radikülopatik semptomlara neden olan lomber disk hernilerinde minimal invazif girişimler ile hastaların ağrıları önemli ölçüde azaltılabilir. Transforaminal epidural steroid enjeksiyonu (TESE) uygulaması bu yöntemlerden biridir. Biz bu çalışmada, radikülopatik semptomları olan, opere edilmemiş, tek mesafe lomber disk hernisi olgularında TESE'nin etkinliğini geriye dönük olarak değerlendirmeyi amaçladık.Ocak 2007- Mayıs 2011 tarihleri arasında TESE uygulanan 105 hastanın (21 erkek, 84 kadın) dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Vizüel analog skalası (VAS), düz bacak kaldırma (DBK) testi ve hasta memnuniyet skorları değerlendirildi.VAS ve DBK testi girişim öncesi değerleri ile kıyaslandığında anlamlı derecede iyileşme olduğu görüldü. Olguların 1., 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Efficiency of Transforaminal Epidural Steroid Treatment in Chronic, Unoperated One Level Low Back PainMinimally invasive pain treatment procedures may significantly reduce pain in patients with lumbar disc herniation with radiculopathy. Transforaminal epidural steroid injection (TESI) is one of these methods. In this retrospective study, we aimed to evaluate TESI efficiency in patients with unoperated one level lumbar disc herniation with radiculopathic symptoms.The records of the 105 patients (21 male, 84 female) who underwent TESI between January 2007 and May 2011 were examined retrospectively. Visual Analogue Scale (VAS) for pain, straight leg rising (SLR) test and patient satisfaction scores was evaluated.VAS and SLR tests were found to be significantly improved compared with the preoperative values.