Spektral analiz yöntemleriyle bir gravite alanının yorumlanması
Investigating of a gravity field using spectral analysis method
- Tez No: 77945
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET SPEKTRAL ANALIZ YÖNTEMİYLE BİR GRAVITE ALANININ YORUMLANMASI Eskişehir-Mihalıçcık bölgesi tektonik haritasında görülen kırıklı yapıdan yola çıkarak, Bouguer anomali haritasında varlığı tahmin edilen fayın incelenmesi için, önce Bouguer anomali haritası üzerinden çeşitli hatlar alınmıştır. Bu hatların Fourier spektrumları incelenerek, esas sinyal ile gürültü bandlarını ayıran dalga sayılan bölgesi içerisinden, düzenlenecek olan filtrenin kesme dalga sayısı saptanmıştır. İki boyutlu Fourier dönüşüm yönteminden yararlanılarak, bu kesme frekansı için alçak geçişli filtre düzenlenmiştir. Böylece uzunluk domeninde filtre katsayıları bulunmuştur. Düzenlenen filtre katsayıları, sayısal hale dönüştürülmüş Bouguer değerleri ile iki boyutlu konvolüsyon işlemine tabi tutularak, filtreleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler sonucunda rejyonal alan ve rezidüel (artık) alan ayırımı yapılmıştır. Elde edilen rejyonal anomali haritasından, KB-GD yönünde alman hat yardımıyla, fay parametrelerinin bulunması için, bilgisayarla çakıştırma yöntemi kullanılmıştır. Bulunan parametrelerden fayın“ters fay”olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATING OF A GRAVITY FIELD USING SPECTRAL ANALYSIS METHOD By setting out from the broken structure that has been seen on the area Eskişehir- Mihallıçcık tectonics map, at first several profiles were taken on the Bouguer anomaly map for investigating the existence of the fault that has been on the Bouguer anomaly map. By examining the Fourier spectrum of these profiles a wave-numbers which separete the signal from noise were established as a cut-off wave-numbers. A Low-pass filter is built for this cut-off frequence using two dimensional Fourier transformation. Thus, the coefficients of the filters in the space domain were found. The operating of the coefficients of the filter was completed by means of two dimensional convolution using the numerical values of Bouguer. As a result of this process the discrimination of the rejyonal and residuel field is made. The fit method with the computer is used to find the parameters of the fault with the help by taking a profil at a direction of NW-SE that has been obtained from the rejyonal anomaly map,. From the discovered parameters it has been found that the fault is a“reverse fault”. VIII