Evsel atıksuların iyileştirilmesi ve yeniden kullanılması
Reclamation and reuse of domestical wastewater
- Tez No: 77944
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
EVSEL ATIKSULARIN İYİLEŞTİRİLMESİ VE YENİDEN KULLANILMASI ÖZET Birçok ülke yakın gelecekte ciddi su sağlama problemleriyle karşı karşıyadır. Evsel, endüstriyel, ticari ve tarımsal amaçlar için su ihtiyacının artması atıksuyun iyileştirilmesi ve yeniden kazanılmasını cazip hale getirmiştir. Yeraltı suyunun doldurulması, tarımsal sulama, içilebilir su olarak kullanma, endüstriyel ve rekresyonel kullanım vs. sınırlı temiz su kaynaklarına olan talebi azaltabilir. Evsel atıksuların iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar hem deneysel hem de saha çalışmaları olarak uzun zamandır devam ettirilmektedir. Pomona Virüsü ve Monterey çalışması, San Francisco'daki Üçüncül Arıtım Teknolojileri Değerlendirmeleri ve Sağlık Etkileri Çalışmaları; bu konuda yapılan en önemli deneysel örneklerdir. Dünya çapında yapılan tarımsal sulama, yeraltı sularının beslenmesi ve endüstriyel uygulamalar, iyileştirilmiş atıksuların başarıyla kullanıldığını göstermiştir. Bu arada, atıksular insanlara bulaşabilen patojen mikroorganizmalar içererek potansiyel bir tehlike taşıdığından ötürü, atıksuların yeniden kullanımı planlamalarında halk sağlığı konuları öncelikle ele alınmalıdır. Bu yüzden toplumun kabulü atıksuyun yeniden kullanımında önemli bir problemdir. Su azlığı dünyanın pekçok kurak ve yarı-kurak bölgelerinde büyümekte olan önemli bir problem olduğundan, atıksu mevcut su sağlama tasarılarının bir parçası ve değerli bir kaynak olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
RECLAMATION AND REUSE OF DOMESTICAL WASTEWATER ABSTRACT Many countries face serious water supply problems in the near future. Increasing demands on water sources for domestic, commercial, industrial and agricultural purposes have made water reclamation and reuse an attractive option for conserving and extending available water supplies. Water reclamation for graundwater recharge, recrational, drinkable water, industrial reuse, urban irrigration, industry, toilet-flushing etc. can reduce the demand on limited fresh water resources. The studies of domestical wastewater have been carried on for a long time. This work is achieved by experimentally and by case studies as well. Pomono Virüs and Monterey Studies, The Assesment of Thirty Treatment Technologies in San Francisco, Health Effect Studies are the important experimental samples. Worldwide studies wich are agricultural irrigration, groundwater recharge and industrial reuse application are used successfully. However, in planning wastewater reuse high priority must be given to the public health considerations since wastewater carries a potentially dangerous load of pathogenic microorganisms that can be infectious to human body. For this reason public acceptance is an important problem in wastewater reuse. Because of water shortages are becoming increasingly important problem in many arid and semi-arid areas of the world, wastewater must be considered a valuable resource and integrated into the available water supply.