Ormancılıkta istihdam edenin sorumluluğu
Responsibility of the employer in the forestry
  1. Tez No: 77946
  2. Yazar: MUSTAFA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
V ÖZ VE ABSTRACT ÖZ“Ormancılıkta istihdam Edenin Sorumluluğu”Bu araştırmada Borçlar Kanunu'nun 55. maddesi detaylı bir şekilde incelenerek bu mad denin getirdiği yükümlülüklerin“Orman îşletmesi”nde uygulanma biçimi ele alınmıştır. Bu çalışma Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Ormancılık Hukuku Programı'nda Yüksek Li sans Tezi olarak hazırlanmıştır. Sayılan yaklaşık olarak 500.000 dolayında olan bu sınıf içinde özellikle“vahidi fiyaf'la çalışanların durumu öncelikle ele alınması gereken konudur. Tek taraflı olarak imzalattırılan sözleşmeye göre çalışan bu kesim, bütün işçilerin yaklaşık % 95'ini oluşturmaktadır. Diğer yandan % 5'lik kısım 1475 Sayılı İş Kanunu kapsamındadır ve Sosyal Güvenlik hak larına sahiptir. ABSTRACT ”Responsibility Of The Employer In The Foresty" This theis under the title of the Responsibility of the employer in the foresty is preparet at the program of the university of Istanbul intsute of the natural sciences, departmant of forest law. în these forests, nearly half a million and the other five percent is constant The warkers who are employed all year are included in the law of warks which is Number 1475,This class of all workers have got social security and are included in the law of Social Security which is Number 506. The other warkers who are the majority of all warkers (95 %) haven't got any social security or other social help and there is no law for warkers who are employed seasonally. At the moment, there is a study being made by the General Forest Administration about seasanal workers who are included in the law wark which is Number 1475, and the law of Social Security which is Number 506.