Examination of hematological, biochemical and immune inflammatory abnormalities associated with COVID-19 diagnosed by PCR
PCR ile teşhis edilen COVID-19 ile ilişkili hematolojik, biyokimyasal ve inflamatuar anormalliklerin incelenmesi
- Tez No: 779461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ZUBAİDA NAJAT MUSTAFA ALBARZANJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Kerkük'te, Al Shefaa hastanesine Kasım / 2021 - Nisan / 2022 tarihleri arasında başvuran, COVID-19 enfeksiyonu teşhisi konan hastalar üzerinde yürütülmüştür. İncelenen örnek, bir kontrol örneğinden 30 kişiyi içeren vakaları (N=130) içermiştir. Enfeksiyon grubu örnekleri Yaşları (31-90) arasında değişen (56 kadın ve 44 erkekden) oluşurken, sağlıklı kontrol grubu (14 erkek ve 16 kadından) oluşmuştur.Artan d-dimer, COVID 19 hastalarındaki hiper pıhtılaşma durumunun VIT-D ve proinflamatuar yanıt CRP ,IL-6, IL-8 ve lenfosit sayısı ile anlamlı bir korele olduğunu gösterir. D-dimer ve VIT-D ve IL-8, anlamlı pozitif korelasyon (0.0652) ve (+0.003) gösterirken, D-dimer, IL6-dimer ile anlamlı ancak negatif korelasyon (-0.101) gösterir. Sever enfekte bireyde WBC sayısı ortalaması 12.53 iken, kontrol hastaları 6.79 idi, nötrofil ortalamasındaki anlamlı artış nedeniyle kontrol grubu sırasıyla (86.05 ve 62.53) idi.
Özet (Çeviri)
This study included,was conducted on patients attending to the Al Shefaa hospital, they suffering from COVID-19 infections were diagnosed at Kirkuk ( November /2021 to April /2022). The sample studied included (N=130) cases including 30 individuals from a control sample. Their age ranged between (31 to 90) years (56 female and 44 male), while healthy group as a control group were (14males and 16 females). Increased d‐dimer indicates the hyper coagulation condition in COVID 19 patients was significant correlated with VIT-D and pro‐inflammatory response CRP ,IL-6, IL-8 and lymphocyte count. D-dimer and VIT-D and IL-8 show significant positive correlation(0.0652)and (+0.003) while D-dimer show significant negative correlation with IL6-dimer show significant but negative correlation (-0.101). Sever infected individual showed significantly increased in the mean of WBC count was 12.53 while in control patients was 6.79 ,due to significant increase in the mean of neutrophil the control group they were (86.05 and 62.53) respectively.