Drenaj kavramı, çeşitleri, Mersin ilinde gerçekleşen sel felaketleri
Drainage concept, types, flood disasters in Mersin
- Tez No: 779470
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
En çok ilkbahar ve yaz aylarında havaların ısınıp karların erimeye başlamasıyla görülen seller ve taşkınlar; yağış alanı büyüklüğüne, topoğrafik ve drenaj yapısına, toprak yapısına, bitki örtüsüne, toprağın neme doygunluğuna, iklim koşullarına ve akarsu kapasitesine bağlı olarak meydana gelmektedir. Ülkemizde, özellikle büyük şehirlerde düzensiz kentleşmeyle seller ve taşkınlar sık sık meydana gelmektedir. Büyük şehirlerde yeşil alanların yok edilip betonlaştırılmasıyla yağışın toprak tarafından emilmesi engellenir ve su birikintileri meydana gelir. Bu su birikimlerinin engellenip sel ve taşkınlara yol açmaması için doğru ve yeterli yağmur suyu drenaj sistemi seçilip uygulanmalıdır. Bu tezin, birinci bölümünde drenaj kavramının tanımından, öneminden, amacından ve yetersizliğinden dolayı oluşabilecek sakıncalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümünde drenajın çeşitleri ele alınıp irdelenmiştir. Üçüncü bölümünde sel ve taşkınlar kavramlarının tanımı, farkları, benzerlikleri, sel ve taşkına neden olan olaylar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Mersin ilinde meydana gelen can kayıplı sel felaketleri ele alınıp gerekli literatür taramaları yapılmıştır. Son bölümde ise drenaj, sel, taşkın kavramları ve Mersin ilindeki sel felaketleri arasındaki ilişkinin yapılan literatür taraması sonuçları ve önerileri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Floods and overflows, which are mostly seen in the spring and summer months when the weather warms up and the snow starts to melt; It occurs depending on the size of the precipitation area, topographic and drainage structure, soil structure, vegetation, soil moisture saturation, climatic conditions and river capacity. Floods and overflows occur frequently in our country, especially in big cities, due to irregular urbanization. By destroying and concretizing green areas in big cities, the absorption of precipitation by the soil is prevented and water puddles occur. In order to prevent these water accumulations and cause floods and overflows, the correct and adequate rainwater drainage system should be selected and applied. In the first part of this thesis, the definition of the concept of drainage, its importance, purpose and the drawbacks that may arise due to its inadequacy are mentioned. In the second part, the types of drainage are discussed. In the third part, the definition of the concepts of flood and overflows, their differences, similarities, and the events that cause floods and overflows are discussed. In the fourth chapter, the flood disasters with loss of life in Mersin were handled and the necessary literature was searched. In the last part, the results of the literature review and suggestions of the relationship between the concepts of drainage, flood, overflow and flood disasters in Mersin are shared.