Sustainable management of water resources on campus: The case of Izmir Institute of Technology
Kampüs su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü örneği
- Tez No: 299187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİCEL SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İklim değişiklikleri ve çevresel etkilerin en aza indirgenmesi amaçlı olarak ortaya çıkan sürdürülebilirlik kavramı dünya genelinde üniversite kampüslerinin tasarımında etkin olarak rol oynamaktadır. Sürdürülebilir Kampüs kavramı ekolojik çevreye duyarlı ve çevreye olan etkilerini en aza indirgemeyi kendisine amaç edinmiş olan kampüsler için kullanılmaktadır.Bu çalışma geniş kapsamlı olan Sürdürülebilir Kampüs ilkeleri içerisinden spesifik olarak su kaynakları yönetimi konusuna eğilmektedir. Küresel ısınma gibi nedenlerle gitgide kuraklaşan coğrafyamızda su kaynaklarının çok değerli olduğu bir gerçektir. Bu nedenle su yönetimi konusunun ön plana alınması kaçınılmazdır. Sürdürülebilir bir çevre için su yönetimi konusunun içerisinde yağmur sularının kazanılması, kullanılmış/atık suyun geri dönüştürülmesi, yeraltı sularının niteliklerinin korunması ve beslenmesi, doğal su koridorlarının (dere ve nehirler) korunması, sürdürülebilir peyzaj alanlarının oluşturulması, içilebilir suyun kullanımının minimize edilmesi gibi konular yer almaktadır.Yeşil Altyapı, yüzey suyu akışını geleneksel drenaj uygulamalarının oluşturduğu problemlerden (sel ve su baskınları, su kalitesinde bozulma, maliyet) sakınarak çevreyle uyumlu bir biçimde (doğal drenajı sağlar, su kalitesini artırır, sel ve su baskınlarını önler, yeraltı suyunu besler) ele alma yöntemidir. Bu çalışmada yağmur suyunun bir atık olarak sınıflandırılması yerine ekosisteme katkıda bulunacak ve yere düştüğü arazide farklı amaçlara (tuvalet rezervleri, sulama, rekreasyon koridorları, peyzaj elemanı vb) hizmet edecek biçimde geri kazandırılmasını sağlayacak az maliyetli ve yeşil altyapı elemanlarının kullanılması yönünde bir strateji geliştirilecek ve bu stratejilerin uygulanmasında rehber oluşturacak öneriler üretilecektir.Çalışma alanı olarak Gülbahçe-Urla (İzmir) mevkiinde yer alan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) kampüsünün mevcut durumu su yönetimi açısından irdelenerek kampüs genelinde açık alan ve altyapı uygulamaları için öneriler geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability plays an essential role in university campus development. This study specifically focuses on sustainable water resources management among extensive sustainable campus principles. Water is a non-renewable asset for our increasingly arid geography due to reasons such as global warming. The sustainable management of water resources includes capture and reclamation of rainwater/stormwater, treatment of wastewater, protection and enhancement of groundwater quality, protection and rehabilitation of natural water bodies (creeks, streams, rivers, lakes and others) and efficient landscapes.Green infrastructure techniques prevent runoff problems due to conventional drainage such as flood and water quality degradation; and provide natural drainage and infiltration, improve water quality, prevent floods and enhance ground water. In this study rainwater/stormwater is treated as a non-renewable resource instead of wastewater. This water resource can be captured and reused for different purposes such as irrigation, groundwater recharge, green corridors and landscape amenity by integration of rainwater/stormwater features into the site in an aesthetically pleasing way. Additionally, use of green infrastructure techniques reduces the consumption of clean water. This study develops strategies for use of green infrastructure techniques and recommendations to guide the implementation of these strategies. As a case study, recommendation of green infrastructure techniques with efficient landscape for entire Izmir Institute of Technology (IYTE) Campus located in Gülbahce-Urla (Izmir) has been developed.