Trust in banks: A multi-level analysis
Bankacılığa güven: Çok düzeyli bir analiz
- Tez No: 779469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sağlıklı ve iyi işleyen bir finansal sistem için güven şarttır. Ancak, bankalara duyulan güveni neyin etkilediğine dair sınırlı kanıt mevcuttur. Dünya Değer Araştırmasının (DDA) en son turlarından alınan bir örneklemleri kullanan bu tez, bireylerin hem mikro hem de makro düzeyindeki faktörleri hesaba katan çok düzeyli logit modeller oluşturmaktadır. Bulgular, bankalara güvenin iç içe geçmiş yapısını doğrulamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, bireylerin sosyo-ekonomik özelliklerinin çoğunluğunun bankalara olan güveni açıkladığını göstermektedir. Bireylerin ekonomik değerlerinin de güvenle önemli bağıntıları olduğu bulunmuştur. Başkalarına güvenen bireylerin bankalara güvenme olasılıklarının daha yüksek olduğu da doğrulanmıştır. Daha önceki çalışmalarla uyumlu olarak, bu tezin bulguları ülke düzeyindeki faktörlerin güven için önemli olmadığını göstermektedir. Güvenin finansal gelişme ve ekonomik istikrardaki önemini göz önünde bulunduran bu tez, bireylerin güveninin hem mikro hem de makro düzeyde çeşitli faktörlere nasıl tepki verdiği konusunda politika yapıcılara değerli bilgiler sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Trust is required for a healthy and well-functioning financial system. However, limited evidence is present on what affects confidence towards the banks. Utilizing a sample drawn from the latest waves of World Value Survey (WVS), this thesis constructs multilevel- logit models to account for factors at both the micro and macro level of individuals. The findings confirm the nested structure of trust in banks. The findings of this study show that the majority of socio-economic characteristics of individuals explain trust in banks. Economic values of individuals are also found to be significant correlates of trust. It is also confirmed that individuals who trust others are more likely to trust in banks. In line with previous studies, findings of this thesis point out that country-level factors do not matter for trust. Considering the importance of trust in financial development and economic stability, this thesis offers valuable insights for policymakers on how trust of individuals responds to several factors on both micro and macro levels.