Gala buckeye elma çeşidinde dinlenmenin kırılmasına yönelik çalışmalar
Studies on breaking dormancy in Gala buckeye apple varieties
  1. Tez No: 779485
  2. Yazar: FAHRİ KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Mersin ilinin Tarsus ilçesinin Çağbaşı mahallesinde üretici parselinde 2021-2022 döneminde yürütülmüştür. M9 elma anacı üzerine aşılı 10 yaşında Gala Buckeye çeşidinde Levante, Erger + Active Erger, Brotstart, Dormex ve Kontrol (su) uygulamaları yapılarak, dinlenmenin kırılması fenolojik gözlemler ve pomolojik analizler ile incelenmiştir. Bölgede kış ayı sıcaklıklarının yüksek olmasından dolayı çeşidin soğuklama gereksinimini karşılamadan dinlenmeden çıktığı saptanmıştır. Kontrol uygulamasında uyanma homojen olmayıp diğer uygulamalara göre pembe tomurcuk zamanı ve çiçeklenme zamanı daha geriden gelmiştir. Meyve ve çiçek sayısı daha az olup ve buna bağlı olarakda verim daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the producer plot in the Çağbaşı district of Tarsus district of Mersin province in the period of 2021-2022. In 10 years old Gala Buckeye cultivar grafted on M9 apple rootstock, Levante, Erger + Active Erger, Brotstart, Dormex and Control (water) applications were applied, and resting breakage was investigated with phenological observations and pomological analysis. Due to the high winter temperatures in the region, it was determined that the variety emerged without resting without meeting the cooling requirement. In the control application, the dormancy was not homogeneous, and the pink bud time and flowering time came later than the other applications. It has been observed that the number of fruits and flowers is less and accordingly the yield is lower.