Kronik hemodiyaliz hastalarında diyalizat akım hızı azaltılmasının etkilerinin online Kt/V ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of dialysate flow rate reduction in chronic hemodialysis patients with online Kt/V
- Tez No: 779486
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YILMAZ SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Tüm dünyada iklim değişikliği nedeniyle tatlı su kaynakları azalmaktadır. Diyalizat akım hızının azaltılmasının diyaliz yeterliliğine etkisi ve hemodiyaliz esnasında kullanılan saf su miktarının azaltılıp azaltılamayacağının değerlendirilmesidir. Yöntem: Haftada 3 seans rutin hemodiyaliz tedavisi alan 18 yaş üstü 81 hastada (kadın ve erkek) prospektif çalışma yapıldı. Her hasta 3'er seans diyalizat akım hızı(Qd) 300 ml/dk ve 500 ml/dk ile diyalize alındı. Diyaliz süresi (4 saat) ve kan akım hızı (300 ml/dk) bütün katılımcılarda sabit tutuldu. Hastalar tüm diyaliz seanslarına aynı marka, özellik ve yüzey alanına sahip diyalizör membranı ile alındı. Her seansın 2. ve 4. Saatinde hemodiyaliz cihazı ile online Kt/V ölçümü yapıldı. Her seansta ultrafiltrasyon miktarı, venöz basınç, arteryal basınç, giriş kan basıncı ve çıkış kan basıncı kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 81 hastanın %50,6'sı (n=41) kadın, %49,4'ü (n=40) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 49,65±16,64 yıl, kilo ortalaması 63,14±15,50 kg ve VKI ortalaması 23,86±5,17 idi. Hastalar ortalama 70,86±63,69 aydır hemodiyalize girmekteydi Tüm grupta dördüncü saat online Kt/V değerleri incelendiğinde Qd=300 ml/dk ile Qd=500 ml/dk arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Diyaliz seansı sonundaki ortalama arter basıncı (OAB) ve diyaliz seansı öncesindeki OAB arasındaki fark incelendiğinde diyalizat akım hızının 300 ml/dk veya 500 ml/dk olması arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Qd=500 ml/dk ile yapılan diyalizlerde ultrafiltrasyon (UF) miktarı daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Erkek hastalarda Qd=500 ml/dk ile online Kt/V daha yüksek idi (p0,05). 65 kg üzerindeki hastalarda online Kt/V değerleri Qd=500 ml/dk ile daha yüksek tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Fresh water resources are decreasing all over the world due to climate change. The effect of reducing the dialysate flow rate on dialysis adequacy and evaluating whether the amount of distilled water used during hemodialysis can be reduced. Methods: A prospective study was conducted in 81 patients (male and female) over the age of 18 who received 3 sessions of routine hemodialysis per week. Each patient was dialyzed with 3 sessions of dialysate flow rate (Qd) of 300 ml/min and 500 ml/min. Dialysis time (4 hours) and blood flow rate (300 ml/min) were kept constant in all participants. The patients were taken to all dialysis sessions with the same brand, feature and surface area of the dialyzer membrane. Online Kt/V measurement was made with the hemodialysis device at the 2nd and 4th hours of each session. Ultrafiltration amount, venous pressure, arterial pressure, inlet blood pressure and outlet blood pressure were recorded in each session. Results: Of the 81 patients included in our study, 50.6% (n=41) were female and 49.4% (n=40) were male. The mean age of the patients was 49.65±16.64 years, the mean weight was 63.14±15.50 kg, and the mean BMI was 23.86±5.17. The patients had been on hemodialysis for an average of 70.86±63.69 months. When the fourth hour online Kt/V values were examined in the entire group, no significant difference was found between Qd=300 ml/min and Qd=500 ml/min (p>0.05). When the difference between mean arterial pressure (MAP) at the end of the dialysis session and MAP before the dialysis session was examined, no significant difference was found between the dialysate flow rate of 300 ml/min or 500 ml/min (p>0.05). Ultrafiltration (UF) amount was found to be higher in dialysis performed with Qd=500 ml/min (p0.05). Online Kt/V was higher in male patients with Qd=500 ml/min (p0.05). Online Kt/V values were found to be higher with Qd=500 ml/min in patients over 65 kg (p0.05).