İplik kopma mekanizmasının istatistiksel mekanik bir modelinin geliştirilerek dokuma verimliliğinin tahminlenmesinde kullanım olanaklarının araştırılması
- Tez No: 7795
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma tek kat kesikli lif ipliklerinin uzama ve kopma davra nışlarının teorik olarak tahminlenmesini amaçlamıştır. Teorik analiz için liflerin aynı eksenli konik helis yolu izledikleri bir iplik geometrisi geliştirilmiş, bu modele dayalı bir gerilme analizi yapılmıştır. Bu analiz, gerçek ipliklerin sabit uzama artışıyla kopartılmaları işlemini temel almaktadır. Bu yolla, lif ve yapı özellikleri bilinen ipliklerin kopma yükü ve uzama değer leri tahminlenebilmektedir. Çalışmada ayrıca, iplik boyunca olan mukavemet düzgünsüzlüğü, test uzunluğuna bağlı olarak ipliğin doğrusal yoğunluğundaki ve bükümündeki düzgünsüzlüklerin belirle yici olduğu bir fonksiyonla tanımlanmaktadır. Son olarak, dokuma daki kopuşların tahminlenmesinde bu fonksiyondan nasıl yararlanı lacağı tartışılmaktadır. ABSTRACT This study aims at a theoretical prediction of extension and breakage behaviour of single staple fiber yarns. A yarn geometry has been developed for the theoretical -analysis in which fibers follow the path of coaxial conical helices, and a stress analysis has been carried out, based on this model. This analysis is based on the process of the breakage of real yarns by a constant rate of extension. Hence, the values of the breaking load and extension of the yarns of known fiber and structural properties can be predicted. Moreover, in this study, the irregularity in strength throughout the yarn has been defined by a function in terms of the irregularities in the yarn linear density and twist depending on the gauge length. Finally, it has been discussed how this function may be used in forcasting breaks during weaving.
Özet (Çeviri)