Türkiye'de üretilen poliester liflerinde elastik özelliklerle kristal yapı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 7794
  2. Yazar: FARUK BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma Türkiye'de üretilen %100 polietilen tereftalat (PET) düz ve POY poliester liflerinde elastik özelliklerle kristal yapı arasındaki ilişkilerin incelenmesini ve istenen amaca daha uygun poliester lifi üretimine yardımcı olacak ana verileri toplamayı amaçlanmıştır. Bu poliester liflerinin elastik ve iç yapı özelliklerini tespit edebilmek maksadıyla geniş bir deneysel çalışma yapılmıştır. Deneylerden elde edilen çeşitli elastik özelliklere ait değerler ile kristallik dereceleri arasındaki ilişkiler istatistiksel analizler yardımıyla araştırılmış, ayrıca kristallik derecelerini etkileyen bazı işlem faktörleri incelenmiştir. Son olarak, Türkiye'de üretilen bu poliester lifleri ile diğer ülkelerde üretilenlerin literatür yardımıyla karşılaştırılması yapılmıştır. ABSTRACT This work has the aim to investigate the relationships between the elastic properties and the crystal structure of 100% polyethylene terephthalate (PET) filament and POY polyester fibres produced in Turkey and to collect basic data that will help the production of polyester fibres more appropriate to the requirements. An extensive experimental work has been carried out for the purpose of determining the elastic and inner structural properties of these polyester fibres. The relations between the values obtained for
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışma Türkiye'de üretilen %100 polietilen tereftalat (PET) düz ve POY poliester liflerinde elastik özelliklerle kristal yapı arasındaki ilişkilerin incelenmesini ve istenen amaca daha uygun poliester lifi üretimine yardımcı olacak ana verileri toplamayı amaçlanmıştır. Bu poliester liflerinin elastik ve iç yapı özelliklerini tespit edebilmek maksadıyla geniş bir deneysel çalışma yapılmıştır. Deneylerden elde edilen çeşitli elastik özelliklere ait değerler ile kristallik dereceleri arasındaki ilişkiler istatistiksel analizler yardımıyla araştırılmış, ayrıca kristallik derecelerini etkileyen bazı işlem faktörleri incelenmiştir. Son olarak, Türkiye'de üretilen bu poliester lifleri ile diğer ülkelerde üretilenlerin literatür yardımıyla karşılaştırılması yapılmıştır. ABSTRACT This work has the aim to investigate the relationships between the elastic properties and the crystal structure of 100% polyethylene terephthalate (PET) filament and POY polyester fibres produced in Turkey and to collect basic data that will help the production of polyester fibres more appropriate to the requirements. An extensive experimental work has been carried out for the purpose of determining the elastic and inner structural properties of these polyester fibres. The relations between the values obtained forthe various elastic properties and the degrees of crystallinity, obtained experimentally, have been examined by the aid of statistical analyses, and in addition certain process factors that affect crystallinity have been examined. Finally a comparison is made through relevant literature between the polyester fibres produced in Turkey and those produced in other countries.