Farklı ultraviyole ışığa maruz kalmış kültürlerde Cryphonectria hypovirus'ün aktivitesinin belirlenmesi
Determination of the activity of Cryphoneectria hypovirus in different ultraviolet light exposed cultures
- Tez No: 779511
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Cryphonectria parasitica (Murill) Barr, kestane ağaçlarında kabuk altında ilerleyerek kanserlere neden olmaktadır. Kestane kanseri ile en etkili mücadele için kültürel önlemlerle (mekanik önlemler) biyolojik önlemlerin birlikte uygulanması önerilmektedir. Biyolojik mücadele hipovirülent strainler kullanılarak patojen fungusun virülensliğini düşürmeye çalışmaktır. Biyolojik mücadelenin başarısı hipovirüse bağlıdır. Ancak hipovirüsün fungus içindeki durumunu etkileyen birçok farklı etmenin mevcut olduğu düşünülmektedir. Bunlardan hipovirüsün gelişimine ışığın etkisi bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Biyolojik mücadele çalışmalarında, hipovirüs içeren C. parasitica izolatları yani hipovirülent izolatlar kanserli kabuğa uygun yöntemlerle uygulanma ile yapılmaktadır. Çalışmada Avrupa uyum grubu EU-1'e giren Sinop ilinden elde edilen hipovirülent izolatlarla, EU-12'ye giren Makedon orjinli bir hipovirülent ve Bursa orjinli hipovirüs aktarımı yapılmış EU-12 (BU06) izolatı kullanılmıştır. Hipovirülent izolatlar 5 farklı ışık kombinasyonlarında tutularak hipovirüs gelişimi kültürel özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Işığa tabi tüm izolatlar Bavendamm testine de alınmıştır. Farklı ışık boylarının virüs gelişimini olumsuz etkilediği, ultraviyole ışık altında tutulan hipovirülent izolatlarda virüsün gelişmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cryphonectria parasitica (Murill) Barr causes cankers by progressing under the bark of chestnut trees. For the most effective fight against chestnut canker, it is recommended to apply cultural measures (mechanical measures) and biological measures together. Biological control is to try to reduce the virulence of the pathogenic fungus by using hypovirulent strains. The success of biological control depends on the hypovirus. However, it is thought that there are many different factors that affect the state of the hypovirus in the fungus. The effect of light on the development of hypovirus was the subject of this study. In biological control studies, hypovirus-containing C. parasitica isolates, that is, hypovirulent isolates, are applied to the canckerous bark with appropriate methods. In the study, hypovirulent isolates obtained from Sinop province, which is included in the European compatibility group EU-1, and a hypovirulent isolate of Macedonian origin, which entered EU-12, and EU-12 (BU06) isolates from Bursa origin, which were transferred hypovirus, were used. Hypovirulent isolates were kept under 5 different light combinations and the development of hypovirus was evaluated according to their cultural characteristics. All isolates subjected to light were also included in the Bavendamm test. It was observed that different light lengths adversely affected virus development, and the virus did not develop in hypovirulent isolates kept under ultraviolet light.