Görme yetersizliğinden etkilenmiş çocukların kardeş ilişkileri ve sosyal beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sibling relationships and social skills levels of children affected by visual impairment
- Tez No: 779510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, görme yetersizliğinden etkilenmiş çocukların kardeş ilişkileri ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, görme engelliler ilkokulları ve ortaokullarına devam eden 7-12 yaş aralığında yalnızca görme yetersizliğinden etkilenmiş tanısı bulunan 108 çocuğun tipik gelişim gösteren kardeşleri, çocuklarla birlikte yaşayan ebeveynleri ve sınıf rehber öğretmenleri katılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden keşfedici korelasyonel araştırma modelinin kullanıldığı bu araştırmanın verilerinin toplanmasında Sosyo-demografik Bilgi Formu, Schaeffer Kardeş Davranışı Değerlendirme Ölçeği (SKDDÖ) ve Sosyal Beceri Derecelendirme Sistemi (SBDS) kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences for Windows 22.0) programı aracılığıyla Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U ve Spearman Korelasyon Testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda, kardeş ilişkilerinin olumlu boyutlarındaki artışın, sosyal becerilerin de olumlu boyutlarında artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kardeş ilişkileri ve sosyal becerilerin, yetersizlik derecesi ve cinsiyetten faktöründen etkilendiği; öğrenim durumlarının ise yalnızca sosyal becerileri etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between sibling relationships and social skill levels of children affected by visual impairment. The study involved the typical developing siblings, parents living with children and classroom counselors of 108 children with a diagnosis of being affected only by visual impairment between the ages of 7 and 12 attending primary and secondary schools for the visually impaired. Socio-demographic Information Form, Schaeffer Sibling Behavior Assessment Scale (SBDS) and Social Skill Rating System (SBDS) were used to collect the data of this research, where an exploratory correlational research model was used from quantitative research methods. The data were analyzed using Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U and Spearman Correlation Test through SPSS (Statistical Package for the Social Sciences for Windows 22.0) program. The data were evaluated using Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U and Spearman Korelation tests. As a result of the research, it was found that the increase in the positive dimensions of sibling relationships caused an increase in the positive dimensions of social skills. In addition, sibling relationships and social skills are affected by the degree of inadequacy and gender; learning status has only been found to affect social skills.