Gamma radiation effect on optical and electrical properties of PVA/PEG thin film
PVA/PEG ince filmin optik ve elektriksel özelliklerine gama radyasyonu etkisi
  1. Tez No: 779515
  2. Yazar: NIDHAL SALEH FAYYADH ALMASHADANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALİ MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çözelti döküm tekniği ile bir dizi saf polivinil alkol (PVA)/Polietilen glikol (PEG) polimerleri ve farklı miktarlarda çinko oksit (ZnO) katkılı PVA:PEG karışımlı kompozit filmler hazırlanmıştır. Bu filmler, NaI(Th) dedektörü vasıtasıyla 137Cs kaynağından gama ışını ile ışınlanmıştır. X-ışını kırınımı (XRD), Fourier transform kızılötesi spektroskopisi (FTIR), Ultraviyole-Görünür absorbans spektroskopisi (UV-Vis) ve Dc iletkenlik ölçüm çalışmaları ile karakterize edilen numuneler. Oda sıcaklığında kaydedilen bu filmlerin XRD desenleri, polimer kompozitlerde ZnO konsantrasyonunun artmasıyla nanoparçacıkların amorfluğundaki artışı göstermektedir. Kaydedilen FTIR spektrumları, bu filmlerdeki karakteristik absorpsiyon bantlarının gerilmesi ve bükülmesi hakkında bilgi verir. Kaydedilen UV-V spektrumları yardımıyla geçirgenlikteki değişim incelenmiş ve bu nedenle numunelerde bulunan optik bant aralığı da hesaplanmıştır. Ölçülen DC iletkenliği, bu filmlerde farklı miktarda ZnO bulunmasıyla iletkenliğin nasıl değiştiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Solution casting was used to produce polymers composed of polyvinyl alcohol (PVA) and polyethylene glycol (PEG), as well as composite films composed of PVA and PEG mixtures. The NaI(Th) detector that was installed on these films was capable of detecting the 137Cs source's gamma rays. Utilizing X-ray diffraction, Fourier transform infrared, ultraviolet-visible absorption spectroscopy, and direct current conductivity tests, it was discovered that the samples could be identified. According to the XRD patterns observed at room temperature, the proportion of amorphous nanoparticles in polymer composites increases with the quantity of ZnO present. The FTIR spectra of these films clearly demonstrate the stretching and bending of the typical absorption bands. UV-V spectra were utilized to examine the change in transmittance, and as a result, an estimate of the optical band gap in the samples was derived. Using the observed DC conductivity, we can analyze how the conductivity of these films varies in response to differences in the quantity of ZnO contained inside them.