Kur'ân'ın temel mesajları bağlamında İbrahim Sûresi
Sûre of İbrahim in the context of the basic messages of the Qur'an
  1. Tez No: 779535
  2. Yazar: SALİHA KÖRÜKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmamızın konusu olan İbrahim Sûresi Kur'ân'ın 14. sûresi ve 52 âyetten oluşmaktadır. Nüzul sırasına göre 70. Sûredir. Mekke'de nazil olmuştur. Mekkî sûrelere ait özellikler sûrenin geneline hâkimdir. İtikadî konular ağırlıklı olmasına rağmen namaz, infak gibi amelî; hamd, şükür, sabır, tevekkül gibi ahlakî birçok konu ve kavramı da içermektedir. İlahî dinlerin ortak atası, hanif dinin temsilcisi Hz. İbrahim'in ismini taşıması, 31-45. âyetleri arasında Hz. İbrahim'e ait duaları içermesi ile de bu sûre dikkatleri üzerine çekmektedir. Sûrede Hz. İbrahim'le birlikte Hz. Musa, Hz. Nuh, Ad, Semud kavimleri çerçevesinde peygamberlerin tevhid mücadelelerine temas edilmiştir. Peygamberlerin kavimleri ile diyologlardan kısa kesitler sunularak vahiy, nübüvvet gerçeği, hak ve batılı temsil eden insan tipleri ve özellikleri, kıyamet sahneleri, cennet, cehennem, hesap gibi ahiret ahvali ile verilmek istenen mesajlar muhatabını düşünmeye sevk etmektedir. Sûrede geçen birçok temsili ifadeler, Kur'an'ın genelindeki anlatımsal inceliklerin sûredeki tezahürü olarak da kendini göstermektedir. Bu çalışmamız, sûrenin içerdiği temel mesajları Kur'an'ın bütünü çerçevesinde anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Surah Ibrahim, which is the subject of our research, is the 14th sura of the Qur'an and consists of 52 verses. It is the 70th Surah in the order of revelation. It was revealed in Mecca. The features of the Makki surahs dominate the surah in general. Although the issues of faith are predominant, prayer is practical like infaq; It also includes many moral issues and concepts such as praise, gratitude, patience, tawakkul. Bearing the name of prophet Ibrahim, the common ancestor of divine religions and the representative of the hanif religion, 31-45. This surah draws attention as it includes the prayers of prophet Ibrahim among its verses. In the chapter, the struggles of the prophets for oneness within the framework of the tribes of prophet Musa, prophet Nuh, Ad, and Thamud together with prophet Ibrahim were touched upon.By presenting short sections from the tribes of the prophets and the dialogues, the messages intended to be given with the conditions of the hereafter such as revelation, the truth of prophecy, human types and characteristics representing right and west, scenes of doomsday, heaven, hell, reckoning, prompt the addressee to think.Many representative expressions in the surah also show themselves as the manifestation of the narrative subtleties in the Qur'an in general. This study aims to understand the basic messages contained in the Surah within the framework of the Qur'an as a whole.