İnternet bazlı gonyometre ile ölçülen el bileği ve el eklem hareket açıklığı ölçümlerinin geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation of the validity and reliability of the wrist and hand range of motion measurements with internet-based goniometer
- Tez No: 779536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYHAN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmanın amacı, internet bazlı gonyometre ile ölçülen el bileği ve el eklem hareket açıklığı ölçümlerinin geçerlik ve güvenirliğini araştırmaktı. Çalışmaya 19-57 yaşları arasında 26 sağlıklı yetişkin birey dahil edilmiş ve 49 el üzerinden ölçüm yapılmıştır. Geçerlik için internet bazlı gonyometrik ölçüm ile universal gonyometre ölçüm sonuçları arasındaki uyum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the validity and reliability of Internet-based goniometer in the range of motion measurement of wrist and hand. Twenty-six healthy individuals aged 19-57 years participated in the study. Measurements were taken on 49 hands. The validity of the method was evaluated by examining the agreement between the internet-based goniometric measurement and the universal goniometer measurement results, which is accepted as the gold standard.