Some new relationships between hollow and supplemented modules with neutrosophic property
Nötrosofik özellikli hollow ve tümlenmiş modüller arasındaki bazı yeni ilişkiler
- Tez No: 779534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAJİD MOHAMMED ABED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür taraması ve tezin motivasyonu, bazı tanımlar ve açıklamalar yapılmıştır. 2. bölümde, ek ve küçük alt modüller, nötrosofik küme, nötrosofik grup, halka ve nötrosofik modüller incelenmiştir. Bölüm 3'te içi boş modül kavramı sunulmaktadır. Bölüm 4'te, tamamlayıcı modülün bazı özellikleri verilmiştir. Ayrıca bu bölümde bazı tanımlar ve ilgili örnekler verilmiştir. Bölüm 5'te, oyukların ve tümlenmiş modüllerin bazı yeni ilişkileri sunulmuş ve bu ilişkiler ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Bölüm 6'da küçük alt modüle sahip olan içi boş modülün nötrosofik özellikleri verilmiştir. Bölüm 7'de nötrozofik içi boş modül yani Ω-içi boş modül ve özellikleri sunulmuştur. 8. Bölümde, gelecekteki hedeflerle ilgili bazı çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight sections. In section 1, literature review and motivation of the thesis, some definitions and remarks have been introduced. In section 2, supplement and small submodules, neutrosophic set, neutrosophic group and ring and neutrosophic modules have been studied. In Section 3, the concept of a hollow module is presented. In Section 4, some properties of the supplemented module are given. Also, in this section, related examples of some definitions are given. In Section 5, some new relationships between hollows and supplemented modules are given and some results related to these relationships are provided. In Section 6, the neutrosophic properties of the hollow module which has a small submodule are given. In Section 7, the neutrosophic hollow module namely Ω-hollow module and its properties are presented. In Section 8, it is made some implications about the main results regarding the objectives in the future.