Turizm eğlence sektöründe göçmen kadın istihdamı
Migrant women employment in the tourism entertainment industry
  1. Tez No: 779540
  2. Yazar: LÜTFİYE PINAR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Uluslararası İlişkiler, Economics, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünya genelinde kendisini gösteren göçün feminizasyonu sürecinin etkisi ile günümüzde Türkiye'ye gelen göçmenlerin de büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Ülkeye gelen kadın göçmenler çeşitli sektörlerde istihdam sağlıyor ve çoğu zaman kayıtsız çalışıyor, hem göç hem de iş hayatı sürecinde birçok sorun ile karşılaşıyor. Türkiye'de çalışan göçmen kadınların önemli bir bölümü Eski Doğu Bloku ülkelerinden geliyor ve bu kadınların büyük bir kısmı ev ve bakım hizmetleri, turizm, seks işçiliği gibi sektörlerde çalışıyor. Turizm sektörü içerisinde eğlence alanında çalışan kadınların da çok büyük bir kısmı Eski Doğu Bloku ülkelerinden geliyor ve dış görünüşleri, haklarındaki önyargılar dolayısıyla diğer alanlardan farklı sorunlarla da karşı karşıya kalıyorlar. Niteliksel yöntem ile gerçekleştirdiğim bu çalışma Türkiye'de turizm sektöründe ve özel olarak sektörün eğlence ayağında istihdam eden göçmen kadınların çalışma koşullarını, çalışma hayatında yaşadıkları problemleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor ve Bodrum bölgesinde çalışan animatör ve dansçı 15 göçmen kadınla ve 1 işveren erkek ile yaptığım görüşme bulguları ile sektördeki bireysel tecrübelerimi temel alıyor.
Özet (Çeviri)
The vast majority of immigrants are women in Turkey as a result of the feminization of the migration process manifesting itself throughout the world today. Women immigrants who come to the country are employed in various sectors and often work in shadow sectors and face many problems both in migration and working life processes. Significant majority of immigrant women workers in Turkey come from the Former Eastern Bloc countries and most of these women work in sectors such as domestic and nursing services, tourism, prostitution. A great majority of women working in the field of“entertainment”in the tourism sector also come from the Former Eastern Bloc countries and they face some other problems than the rest of the fields due to their appearance and prejudices against them. This study in which I have employed qualitative research method aims to reveal working conditions and problems in working life of immigrant women working in tourism sector, particularly in the entertainment branch of the sector in Turkey, and is based on the findings of my interviews with 15 immigrant women entertainers and dancers and 1 employer men working in the Bodrum region as well as my personal experience in the sector.