Bütçe tahminlerinde tutarlılık ve isabet üzerine bir inceleme: Türkiye'de Genel Bütçe örneği 2011-2020
A review on consistence and accuracy in budget forecasts: A General Budget example in Turkey 2011-2020
- Tez No: 779541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇİLDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Genel Bütçe, kamu sektörü içerisinde yer alan ulusal ölçekte kamusal mal ve hizmet sunumu yürüten Kamu İdarelerinin bütçesidir. Plan-program-bütçe kurgusunda önceden belirlenmiş onay, kontrol ve sınama metodları olan Genel Bütçenin isabeti, bileşimindeki kamu sektörü büyüklüğü hasebiyle genel dengeyi ve ülke makro ekonomik göstergelerini etkileme önemine haizdir. Rakamlar ve hesaplar, kod ve programlardan oluşsa dahi, bütçelerin, uygulayıcılarına, kontrol edenlere, iç ve dış izleyicilerine ve halka verdiği mesajlar vardır. Bu durum bütçenin yalnız iktisadi-mali değil, siyasal, sosyal, yönetsel, hukuki ve uluslararası bir işlevinin olmasındandır. Bu anlamda bütçe, zaman tahdidi olan, disiplinlerarası bir normlar bütünüdür. Bu bütünün işler vaziyette olması, bir tahmin olan bütçenin isabetiyle doğrudan ilgilidir. İsabetsiz bir bütçenin kendinden beklenen işlevleri yerine getirmesi beklenemez. Bu nedenle bütçede ilk aranması gereken özellik, mevcut durumu iyi tespit edip geleceğe yönelik doğru ve isabetli öngörülerde bulunup bulunmadığıdır. İsabetin özü iyi bir tespit, iyi bir tahlil ve iyi bir tahmindir.2011-2020 yıllarında Türkiye'de uygulanan Genel Bütçelerin isabet başarısını ölçmeyi amaçlayan bu araştırma, giriş ve sonuç bölümleri hariç 3 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı ve önemi açıklanmıştır. Birinci bölümde, kamu mali yönetimi, ikinci bölümde ise bütçe, çalışma özelinde ele alınmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, analiz ve değerlendirmeleri üçüncü bölümde yer almaktadır. Çalışmada Genel Bütçeler, 'tahmin hatası' yöntemi ile sınanarak üç yıl bütçesinin isabet sağladığı sonucuna varılmıştır. Bu sonucun nedenleri yapısal, konjonktürel ve diğer nedenler şeklinde kategorize edilerek isabetsizliğin nedenleri üzerine analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç kısmında ise yapılan bu analiz ve değerlendirmelerin sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmanın, milletimizin müreffeh olma ülküsüne ve bilime katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The General Budget is the budget of Public Administrations within the public sector that carry out the provision of public goods and services. The accuracy of the General Budget, which has predetermined approval, control and testing methods in the plan-program-budget structure, has the importance of affecting the general balance and macroeconomic indicators of the country due to the size of the public sector in its composition. Even if it consists of numbers and accounts, codes and programs, budgets have messages to their executors, controllers, internal and external audiences, and the public. Because the budget has not only an economic-financial function, but also a political, social, administrative, legal and international function. In this sense, the budget is a set of interdisciplinary norms with a time limit. The functioning of this whole is directly related to the accuracy of the budget, which is an estimate. An inaccurate budget cannot be expected to perform the functions expected of it. For this reason, the first thing to look for in the budget is whether it can determine the current situation well and make accurate and accurate predictions for the future. The essence of the hit is a good detection, a good analysis and a good guess.This research, which aims to measure the success of the General Budgets implemented in Turkey in the years 2011-2020, consists of 3 parts, excluding the introduction and conclusion parts. In the introduction, the subject, purpose and importance of the study are explained. In the first part, public financial management, and in the second part, the budget is discussed in the study. The theoretical framework, analysis and evaluations of the study are included in the third section. In the study, General Budgets were tested with the 'forecast error' method and it was concluded that the three-year budget was accurate. The reasons for this result were categorized as structural, cyclical and other reasons, and analyzes and evaluations were made on the causes of inaccuracy. In the conclusion part, the results of these analyzes and evaluations are given. It is hoped that the study will contribute to our nation's ideal of being prosperous and to science.