Yenilenebilir enerji: Muğla'da yenilenebilir enerji kaynakları ve çevreye olan etkileri
Renewable energy: The effects of renewable energy sources in Muğla on the environment
- Tez No: 779558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İMRAN VAİZOĞULLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları hakkında kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Sürekli olarak artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere fosil kaynaklardan ziyade yenilenebilir kaynakların kullanılmasının daha olumlu sonuçlar doğuracağı ortaya çıkmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitleri, nasıl kullanıldığı ve bu kaynakların Türkiye'deki potansiyelleri araştırılmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının hem çevreye, canlı yaşamına hem de ülke ekonomisine yaptığı katkılar ön plana çıkarılmıştır. Bu çalışma kapsamında Muğla ili Dalaman ve Fethiye ilçelerinde mevcut bulunan HES'lerden çıkan su örneklerinde TOK, KOİ, pH, iletkenlik ve Pb ile Zn tayinleri yapılarak çevreye olan etkileri incelenmiştir. Çalışmaya başlamadan önce bu örneklerin alım dönemleri farklı mevsimlerde olmak üzere belirlenmiştir. Eylül 2020, Ocak 2021 ve Mayıs 2021 olmak üzere 3 farklı dönemde HES'lerden alınan su örnekleri analiz edilmiştir. İletkenlik ve pH ölçümleri su alındığı anda yapılmıştır. TOK, KOİ, Pb ve Zn tayinleri ise laboratuvar ortamında yapılmıştır. Daha sonra bu veriler standart eğrilere göre grafiklendirilmiştir. Çıkan sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde incelenen HES'lerin çevreye belirgin bir olumsuz etkisi olduğu gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive review of renewable energy sources has been made. It has been revealed that the use of renewable resources rather than fossil resources to meet the ever-increasing energy need will yield more positive results. The types of renewable energy sources, how they are used and the potentials of these sources in Turkey have been investigated. The contributions of renewable energy sources to both the environment, living life and the country's economy have been highlighted. Within the scope of this study, TOC, COD, pH, conductivity and Pb and Zn determinations were made in the water samples coming out of the hydroelectric power plants in Muğla province, Dalaman and Fethiye districts, and their effects on the environment were examined. Before starting the study, the sampling periods of these samples were determined to be in different seasons. Water samples taken from hydroelectric power plants in 3 different periods, September 2020, January 2021 and May 2021, were analyzed. Conductivity and pH measurements were made as soon as the water was taken. TOC, COD, Pb and Zn determinations were made in the laboratory environment. These data were then plotted according to standard curves. When the results were evaluated in general, it was seen that the hydroelectric power plants examined had a minimum negative impact on the environment.