Seramik yapıştırıcılarında alternatif hammadde ve katkı kullanımının özelliklere etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of using alternative raw materials and additives on properties of ceramic adhesives
  1. Tez No: 779559
  2. Yazar: HİDAYET YURDUNUSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez kapsamında; seramik yapıştırıcının harcındaki formülasyonda geçerli olan çimento ve kalkerin yerine ayrı ayrı ikame edilen tuğla taban külü ve mermer atığının seramik yapıştırıcıda alternatif hammadde olarak kullanılabilmesi amaçlanır. Mermer ocakları ve üretim tesislerinden çıkan mermer atıkları kısmen yeniden kullanılabilir olup, büyük bir kısmı çevrede bertaraf edilmektedir. Endüstride farklı büyüklükteki atıkların yeniden değerlendirilmesi amacıyla yapılan birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Bu tezde kullanılacak olan mermer atığı ve tuğla taban külünün endüstriyel anlamda reçete maliyetini düşürmesi amaçlanır. Dört farklı bileşenle tertip edilen reçetelere kayma, işlenebilirlik, düzeltilebilirlik, kabuklaşma, su tutma ve çekme mukavemetleri testleri yapılmıştır. Ele geçen verilerde bileşen 1, 2, 3 ve 4 ile hazırlanan reçetelerde sadece bileşen 3 için açık zaman tayini çekme mukavemeti beklenenden daha düşük çıkmıştır. Bileşenlerin uygulandığı reçetelerde kayma miktarı 0,50 mm'nin aşağısında kalmıştır. Belirgin bir artış bileşen 3'teki tuğla taban külü ilavesiyle gözlenmiştir. Ulaşılan veriler ışığında belirlenen miktarlarda kullanılan kimyasalların belirgin farklılıklara neden olmadığı gözlenmiştir. C1TE Sınıfı Seramik Yapıştırıcı ile yapılan deneylerde su miktarı, viskozite, başlangıç yapışma mukavemeti, suya daldırdıktan sonra yapışma mukavemeti değerleri, standarta denk aralıkta değerler olup ulaşılan viskozite değerleri referans değerinin üzerinde çıkmıştır. Isıyla yaşlandırıldıktan sonraki yapışma mukavemeti bileşen 2, 3 ve 4 için istenilen değerden düşük, 30 dakika açık bekleme süresi sonrası yapışma mukavemeti ise referans olan bileşen 1 haricinde bütün bileşenlerde istenilen değerin altında çıkmıştır. Bileşenlerin XRD sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to use brick floor ash and marble waste, which are substituted separately for cement and limestone, which are valid in the formulation of the tile adhesive mortar, as alternative raw materials in tile adhesive. Marble wastes from marble quarries and production facilities are partially reusable and most of them are disposed of in the environment. There are many scientific studies conducted in the industry for the reuse of wastes of different sizes. It is aimed to reduce the industrial prescription cost of marble waste and brick floor ash to be used in this thesis. Workability, shear, crusting, correctability, tensile strength and water retention tests were applied to the recipes prepared with four different components. In the obtained data, only the open time determination tensile strength for component 3 was found below the desired value in the recipes prepared with components 1, 2, 3 and 4. In addition, the slip values were found below 0.50 mm in the recipes in which the components were used. A significant increase was observed with the addition of brick bottom ash in component 3. According to the data obtained, no significant differences could be obtained in the chemicals used at the rates determined. In the experiments performed with C1TE Class Ceramic Adhesive, the amount of water, viscosity, initial adhesion strength, adhesion strength values after immersion in water were in the range equivalent to the standard, and the achieved viscosity values were above the reference value. Adhesion strength after heat aging is lower than the desired value for components 2, 3 and 4, and the adhesion strength after 30 minutes of open time is reference.It was below the desired value in all components except for component 1. The XRD results of the components were compared.