Osmanlı Devleti Döneminde Arnavutluk'un durumu (19. ve 20. yüzyıllar)
Albenian history in the period of Ottoman empire during the 19 th and 20 th centuries
- Tez No: 96138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER BAYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Arnavutluk, Balkan Yarımadası' nın batısında, Adriyatik Denizi kenarında jeopolitik açıdan önemli bir ülkedir. Osmanlı Devleti, Arnavutluk'a 14. yy. da akınlar yapmaya başlamış ve uzun uğraşlar sonucunda Arnavutluk'un tamamına hakim olmuştur. Zaman zaman gayrimüslim unsurların etkisinde kalan Arnavutlar Osmanlı Devleti'ne karşı ayaklanmışlardır. Ancak ana unsurun Osmanlı taraftan olması nedeniyle isyanlarda istedikleri başarıyı elde edememişlerdir.Arnavutlar ile Türkler aynı amaçlar uğruna kan akıtmışlar ve uzun yıllar yabancı unsurlara karşı göğüs göğüse çarpışmışlardır. Arnavutlar'ın Osmanlı Devleti'nden ayrılma süreci bile diğer unsurların ayrılma sürecine benzemeyip, yıkıcı değildir. Zaten, Londra Konferansından sonra da dostluk ilişkileri devam etmiştir. İtalya'ma, Almanya' mn, Rusya'mn ve Avusturya'nın sinsi politikalarına karşı Türk halkı daima Arnavutlar'ın yamnda yer almıştır. Özellikle.Mustafa Kemal Atatürk'ün uyguladığı Balkan Politikası bölgede çok etkili olmuş ve o öldükten sonrada etkisini göstermiştir. Gerek 19. yüzyılda, gerekse 20. yüzyıl'ın başlarında Osmanlı Devleti için Arnavutluk "Balkan Politikasının teminatı olma durumunu yitirmemiş; ikili ilişkiler her zaman olumlu hava içerisinde devam ettirilmiştir. Kısacası,geçmişte Osmanlı Devleti için çok önemli olan bu unsur, bugün de Türkiye Cumhuriyeti için aynı öneme sahiptir. Güçlenmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bu konumu göz önünde bulundurmak zorundadır. İkili ilişkilerin geliştirilmesi şarttır.
Özet (Çeviri)
The very important country, that is in the west port of Balkan peninsula and near the Adriatic sea, is called Albania. Ottaman Empire tried to invade the country during the 14 century. And after the great efforts the empire succeeded in taking Albania's administration. However, under the effect of some non-muslim minorities, some Albanians rose in rebellion against the empire. Because of the power of the majority who was for the Empire, however, those rebellions could never be successfull. During the decades those two close allies made war together against their enemies. And their soldiers lost their lives in the name of the same aims. Even the period of Albanian independency war was very different from the other countries independency wars against the Ottomans. It wasn't a demolishing period. As a matter of fact, after the London Conferance their friendship went on. Turkish people was always for the Albanian people against Italy, Germany, Russia and Austria's secret policies. After the foundation of Turkish Republic, too, Mustafa Kemal Atatürk' s Balkan policies were based on coorperation with Albania. Not only in the 19 century but also in the 20 century Albania had never lost their assurance of the Ottaman existance in Balkans. And after their independency those too countries relationship -has developed in a very pozitive way. Albania was very important country for Ottaman Empire. And the country is still very important for Turkey. Because Turkey should consruct better relationship with Albania, if she wants to be an important country in the Balkans.