Türk vergi sisteminde gayrimenkul vergilendirmesinde etkinlik sorunları
Efficiency problems of real estate tax in the Turkish tax system
  1. Tez No: 779588
  2. Yazar: DEMET TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizde gayrimenkul sektörü ekonomik büyüme ve kalkınmaya bağlı olarak hızla büyümektedir. Bu büyümeye bağlı olarak gayrimenkul vergilendirilmesi ülke ekonomisi içinde önemli bir paya sahip olmalıdır. Ancak gayrimenkul vergilendirilmesinde uygulamada yaşanan sorunlar vergilemedeki etkinliği olumsuz yönde etkileyerek beklenen vergi gelirleri içindeki payı sağlamamaktadır. Bu sebeple, bu çalışmanın ana problemi Türk vergi sisteminde uygulanan gayrimenkul vergilendirilmesine ilişkin yaşanan sorunları vergilemedeki etkinlik bağlamında değerlendirmektir. Vergiler devlet harcamalarının finansmanının sağlanmasında en önemli gelir kaynaklarıdır. Vergilemede etkinlik ise vergilerin mali fonksiyonuna hizmet ederken düşük maliyetli, verimliliği sağlayarak kamu mali dengesinin ve bütçe dengesinin istikrarlılığı için gerekliliktir. Gelişen ekonomi ve küreselleşme ile birlikte Türkiye'de gayrimenkul sektörü hızla büyümektedir. Bu sebeple gayrimenkule ilişkin vergi kaynakları, vergi gelirleri içinde önemli yere sahiptir. Bu çalışmada Türk vergi sistemindeki gayrimenkul vergilendirilmesinde yaşanan etkinlik sorunları ve bu sorunların kaynakları değerlendirilecektir. Bu çalışmadaki amaç; Türk vergi sisteminde gayrimenkul vergilerinin kapsamı ve uygulamadaki etkinlik sorunlarını ortaya koymaktır. Ülkemiz ekonomisinde önemli yere sahip gayrimenkullere ilişkin vergiler vergi gelirleri içinde önemli bir paya sahiptir. Ancak uygulamadaki sıkıntılar vergilendirmenin mali fonksiyonlarının yanında gayrimenkul vergilendirilmesinde gerekli etkinlik ve verimliliği sağlayamamaktadır. Bu çalışma; gayrimenkul vergilendirilmesinde uygulamada yaşanan sıkıntılar özelinde gayrimenkul vergilerinin gerekli etkinliği sağlayıp, sağlayamadığını değerlendirerek bu kapsamda politika önerileri sunarak literatüre katkı sağlaması açısından önem taşımaktadır. Çalışmanın teorik kısmının oluşturulmasında literatürde yer alan bilimsel kaynaklardan yararlanılacak, aynı zamanda uygulamadaki etkinliğinin değerlendirilebilmesi amacıyla ülkemizdeki gayrimenkul vergilendirmesinde yaşanan sorunlar ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
The real estate sector in our country is growing rapidly depending on economic growth and development. Depending on this growth, real estate taxation should have an important share in the country's economy. However, the problems experienced in real estate taxation affect the efficiency in taxation negatively and do not provide the expected share in tax revenues. For this reason, the main problem of this study is to evaluate the problems experienced in real estate taxation in Turkey in the context of efficiency in taxation. Taxes are the most important sources of income in financing public expenditures. Effectiveness in taxation, on the other hand, is a necessity for the stability of the public financial balance and budget balance by providing low cost and efficiency while serving the financial function of taxes. With the developing economy and globalization, the real estate sector in Turkey is growing rapidly. For this reason, tax resources related to real estate have an important place in tax revenues. In this study, the efficiency problems in real estate taxation in the Turkish tax system and the sources of these problems will be evaluated. The purpose of this study; To reveal the scope of real estate taxes in the Turkish tax system and the efficiency problems in practice. The taxation of real estate, which has an important place in our country's economy, also has an important role in tax revenues. However, the problems in practice do not provide the necessary efficiency and efficiency in real estate taxation besides the financial functions of taxation. This work; It is important in terms of contributing to the literature by evaluating whether real estate taxes provide the necessary effectiveness or not, in particular the problems experienced in practice in real estate taxation, and by offering policy recommendations in this context. In the creation of the theoretical part of the study, scientific sources in the literature will be used, and at the same time, the problems in real estate taxation in our country will be revealed in order to evaluate its effectiveness in practice.