Arap Baharı sonrası Rusya'nın Suriye politikası
Russia's Syria policy after the Arab Spring
- Tez No: 779587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER KAŞIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Rusya'nın Ortadoğu'ya ilgisi çok eskilere dayanmaktadır. Günümüze kadar bölgeyle bağlarını bir şekilde korumaya çalışmıştır. 2011 senesinde Ortadoğu'yu etkisi altına alan Arap Baharı, bölgede bulunan birden fazla ülkede değişimlere neden olmuştur. Bazı ülkelerde rejim değişiklikleri yaşanmış ve bazı ülkelerde ise liderler öldürülmüş ya da hapse atılmıştır. Bu olayların yaşandığı ülkelerden bir tanesi de Suriye olarak karşımıza çıkmaktadır. 2011 senesinde Suriye'de patlak veren olaylar neticesinde iç savaş çıkmıştır. Bölgeye eskiden beri ilgi duyan ve bölgede gücünü artırmak isteyen Rusya ise Arap Baharı'nı fırsat bilerek soruna Esad rejimi yanında dâhil olmuştur. Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye'yi desteklemiş ve 2015 senesinde Esad'a yardım için Suriye'ye askeri müdahalede bulunmuştur. Rusya'nın olaylara müdahil olmasıyla birlikte Suriye'deki iç savaşın gidişatında değişiklikler meydana gelmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dış politika kavramına ağırlık verilirken, ikinci bölümde ise Soğuk Savaş sonrası Rusya'nın Ortadoğu bölgesine yönelik politikaları ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Arap Baharı sürecinde (2010-2022 arasında) Rusya'nın Suriye politikasını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Russian interest in the Middle East dates back to old times. Until today, it has tried to preserve its ties with the region in some way. The Arab Spring, which affected the Middle East in 2011, caused political changes in more than one country in the region. There have been regime changes in some countries, and in other countries, leaders have been executed or imprisoned. One of these countries where these events took place is Syria. As a result of the events that erupted in Syria in 2011, a civil war broke out. Russia, which has been interested in the region for a long time and wants to increase its power in the region, took advantage of the Arab Spring and got involved in the issues alongside the Assad regime. Russia supported Syria at the United Nations Security Council and intervened in Syria to help Assad in 2015. With the involvement of Russia in the events, changes have occurred in the course of the civil war in Syria. The study consists of two parts. While the first part focuses on the concept of foreign policy, the second part deals with the post-Cold War Russian policies towards the Middle East region. The aim of this study is to analyze Russia's Syria policy in the Arab Spring (between 2010-2022) process.