İnsan ayağının yürüme esnasındaki fonksiyonunun bilgisayar ile değerlendirilmesi
Evalution of human walking fuction by computer
  1. Tez No: 77959
  2. Yazar: MURAT BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
V. ÖZET İNSAN AYAĞININ YÜRÜME ESNASINDAKİ FONKSİYONUNUN BİLGİSAYARLA DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada insan ayağının tek ayak üzerinde durma, iki ayak üzerinde durma ve yürüyüş sırasındaki topuk eğimindeki açısal değişimler otomatik olarak ölçülebilmektedir. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için bilgisayar destekli bir görüntü işleme sistemi tasarlanmıştır. Sistemin yapısı üç ana bölümden oluşmuştur. Bunlar yürüme platformu, yürüme platformu üzerinde yürüyüş sırasındaki görüntüleri bilgisayara aktaran video kamera ve video kartla beraber visual basic dilinde yazılmış olan programın çalıştığı bir bilgisayardır. Kullanılan yürüme platformu yürüyüş sırasında rahat bir görüntü alabilecek uzunluktadır. Görüntüleri alıp bilgisayara aktarabilmek için bir siyah-beyaz SONY video kamera kullanılmıştır. Yürüme platformunda orta hat işaretlenerek kamera ile iyi bir görüntü alınmıştır. Alman görüntüler video kart ile kayıt edilmektedir. Daha sonra video kartın kendi yazılımı ile alınan görüntüler BMP dosyalarına (kare kare resim dosyalarına) çevrilmektedir. Visual basic dilinde yazılmış program ile bu resim kareleri değerlendirilmektedir. Programda ayağın arka tarafındaki dinamik noktalarda oluşan açılar hesaplanmaktadır. Hesaplanan bu açılar tıbbi olarak değerlendirilmekte ve insan ayağının yürüme esnasındaki fonksiyonu hakkında bilgiler elde edilmektedir. 39
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY In this study, the angular variations at the slope of heel can be measured automatically during walking, when standing up on one foot, and on two feet. To carry out this work, an image prossesing system is implemented, which is supported by a computer system. This system consists of three main parts: (i) a walking platform, (ii) a video camera that transfers the images received from the human during walking to the computer, (iii) a computer programme writen in Visual Basic. The lenght of the walking platform is satisfactory enough to receive the ideal images. A white-black video camera is used to receive the images and then to transmit them to a computer. To obtain a better image the middle of platform is pointed out. The received images are recorded by a video card. Then these images are converted into the BMP files. These picture frames are evaluated by the visual basic program. This program performs the angles at the back of the legs. The calculated angles are evaluated biologically which gives information about the functions of legs during walking. 40