Karayolları ağaçlandırma çalışmalarının kritiği
Rewiev of motorway afforestation works
  1. Tez No: 77958
  2. Yazar: MURAT ALTUNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Öz Bu çalışmada Ankara-Gerede Otoyol Peyzaj Uygulamasında kullanılan bitki türlerinin, büyüme performansları, genel tutma başarıları ve gelişme durumları incelenmiştir. Farklı ekolojik zonlardaki (Step, Ormana geçiş, Orman ve Gerede Ovası Zonlan) kazı, dolgu ve refüj kısımlarından üçer tekrarlı olacak şekilde 36 adet (4x3x3 = 36) örnek alan alınmıştır. İncelenen ağaç, ağaççık ve çalı türlerinin büyüme performansları ve genel tutma başarılan 4 ekolojik zon ile kazı, dolgu ve refüj kısımlarında farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesinden sonra uygulama için bazı önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT Rewiew of Motorway Afforestation works. In this study, the development of plant species which were used in Ankara-Gerede landscape project have been investigated. The sample plots were selected at cut slope, median strips and fill slope area considering the different four regions (steppe region, transfer region from steppe to forest, forest region and Gerede field region). For this reason 36 sample plots were taken. The disparity of development of plant species on samle plots have been determined in different four ecological regions and different sections of way (cut slope, fill slope and median strips). After the evoluation of the results, some recomendations were made for practise.
Özet (Çeviri)