Aile işletmelerinde stratejik satın alma
Strategic purchasing in family businesses
  1. Tez No: 779603
  2. Yazar: ÖMER DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan aile işletmelerinde kurumsallık, işletmenin sonraki kuşaklarda da varlığını başarı ile devam ettirebilmesi bakımından oldukça önemlidir. Kurumsallaşmanın bir getirisi olarak stratejik yönetim süreçlerinin işletme faaliyetlerine uygulanması önem taşımaktadır. Günümüzde yenilikçi, esnek, kendini sınırlamayan, yenileyen, araştıran, müşteri odaklı, finans kaynaklarını rasyonel biçimde kullanan, insan kaynağından en iyi düzeyde yararlanan bir işletme yaklaşımı ön plana çıkmıştır. Bu da stratejik süreçlerin uygulanmasını daha da önemli hale getirmektedir. Satın alma fonksiyonu bir işletmede en önemli fonksiyonlardan biri olup son yıllarda ortaya çıkan bir kavram olan stratejik satın alma, özellikle aile işletmelerinin başarısı ve sürekliliği için gerekli ve önemlidir. Bu çalışmada, niteliksel araştırma yöntemlerinden görüşmeye dayalı tümevarım analizi yöntemi kullanılarak aile işletmelerinde stratejik satın almanın önemi ve etkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Institutionalism in family businesses, which have an important place in the national economy, is very important in terms of the ability of the business to continue its existence successfully in subsequent generations. As a result of institutionalization, it is important to apply strategic management processes to business activities. Today, an innovative, flexible, self-limiting, innovative, research-oriented, customer-oriented, rational use of financial resources, a business approach that makes the best use of human resources has come to the fore. This makes the implementation of strategic processes even more important. The purchasing function is one of the most important functions in an enterprise, and strategic purchasing, which is a concept that has emerged in recent years, is necessary and important, especially for the success and continuity of family businesses. In this study, it is aimed to reveal the importance and impact of strategic purchasing in family businesses by using interview-based inductive analysis method, one of the qualitative research methods.