Triangülar fibrokartilaj kompleks yaralanmasında konservatif tedavinin bireylerin ağrı düzeylerine göre değerlendirme parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of conservative treatment on triangles fibrocartilage complex injuries on the assessment of individuals according to their pain levels
- Tez No: 779623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYHAN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı konservatif rehabilitasyon uygulanan Triangüler Fibrokartilaj Kompleks (TFKK) yaralanması olan bireylerde ağrı seviyelerine göre, TFKK'ya spesifik ve TFKK'ya spesifik olmayan değerlendirme parametrelerinde meydana gelen iyileşme süreçlerini araştırmaktı. Çalışmaya, manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile TFKK lezyonu tanısı alan 19 birey dahil edildi. Bireyler ağrı şiddetlerine göre Hafif Grup (n=10) ve Şiddetli Grup (n=9) olarak ikiye ayrıldı. TFKK'ye spesifik değerlendirme parametreleri arasında ağrı, klinik testler ve ağırlık taşıma toleransı yer aldı. TFKK'ye spesifik olmayan değerlendirme kapsamında kavrama kuvveti, eklem pozisyon hissi, fonksiyonel duyu, el becerisi, üst ekstremite fonksiyonel düzey ölçekleri, hareket korkusu ve yaşam kalitesi yer aldı. Tüm değerlendirmeler 2 hafta bir olmak üzere 5 kez yapıldı. Hastalara 8 hafta boyunca haftada bir gün süpervize rehabilitasyon programı uygulandı. Hafif grupta 2. haftadan itibaren klinik testler, el becerisi ve fonksiyonda gelişme bulunurken 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the recovery process in patients with triangular fibrocartilage complex (TFCC) injuries in relation to pain intensity who underwent conservative rehabilitation. Nineteen subjects diagnosed with a TFCC lesion by magnetic resonance imaging were included in the study. Subjects were divided into two groups according to pain intensity: the mild group (n=10) and the severe group (n=9). TFCC-specific assessments included pain, clinical tests, and weight bearing tolerance. TFCC-nonspecific assessments included joint position sense, functional sensation, grip strength, hand dexterity, functional status, kinesiophobia, and quality of life were included. All assessments were performed 5 times, once every 2 weeks. Patients received a supervised rehabilitation program once a week for 8 weeks. In mild group, clinical tests, hand dexterity and function status improved from week 2, while pain, joint position sense, grip strength and kinesiophobia improved from week 4 (p < 0.05). In severe group, clinical tests, pain, grip strength, hand dexterity, kinesiophobia, functional status and quality of life improved from week 2, while joint position sense and functional sensation improved from week 4. Emotional role limitation, mental health, and vitality improved from week 6 (p < 0.05). Clinical tests, joint position sense, dexterity, and upper extremity function were similar in mild and severe groups (p < 0.05). Pain, grip strength, functional sensation, fear of movement, and quality of life improved more rapidly in severe group (p < 0.05). Targeted minimal improvements in DASH score was achieved by week six. Predictive variables included active pronation pain, ulnocarpal test, weight bearing tolerance test, functional status, and social function. This study presents a follow-up algorithm for patients with TFLC lesions after conservative rehabilitation and makes a unique contribution by examining patient response to rehabilitation in terms of pain intensity, which is a key factor in functional recovery. By evaluating pretreatment variables, it is possible to identify those individuals who are likely to be successful after six weeks of conservative treatment.