Evaluation of some biological parameters and trace elements in prostatic tumors among Iraqi patients with DMII
Irak DMII hastalarında prostat tümörlerinde bazı biyolojik parametrelerin ve eser elementlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 779625
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İlerlemiş prostatta doktorların karşılaştığı zorluklar arasında kanser yönetimi, hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu da gelişimini tahmin etmek için hızlı yollarla araştırma yapılmasını gerektiriyor. Bu çalışmadaki amacımız, bazı karaciğer testleri (Alp), Chloe ve PSA ve TPA testini tanımlamak, prostat ve tip 2 diyabetli erkeklerde bazı eser elementlere odaklanmak ve vakalar arasında tahmin edilen belirtilen izleme elementleri arasındaki doğrusal ilişkiyi keşfetmektir. Bu araştırmaya toplam 140 vaka katılmış ve iki gruba ayrılmış, hasta grubu 100 hastadan, ikinci grupta ise doğal prostat bezine sahip 40 sağlıklı erkek yer almıştır. Çalışmanın sonuçları, yaş ilerledikçe prostat kanseri ile paslanmazlığın arttığını ve tedavinin komplikasyonlarının arttığını göstermiştir. Bizim çalışmamızda da TPA'nın klinik önemi yoktu. Şeker yaşı ile birlikte RBS ve HBA1C için yüksek ahlaki ve klinik farklılıklar olduğu için hasta seçimi için gereklilikler arasındaydı. Aksine, kalsiyumun klinik önemi yoktu ve seviyeleri büyük ölçüde etkilenmedi. Bu çalışmada böbrek korku testlerinden bahsedilmemiştir, ancak ürik asit seviyeleri önemli ölçüde etkilenmiştir. Düzeyleri açıkça etkilenen karaciğer enzimlerinin açık bir önemi vardı ve prostat kanseri hastalarında bunlar ile PSA arasında bir bağlantı vardı. Adanmış elementlerin özellikle magnezyum ve selenyum gibi büyük bir etkisi yoktu, aksine çinko bu çalışmada büyük bir istatistiksel ve klinik öneme sahipti.
Özet (Çeviri)
Among the challenges facing doctors in advanced prostate, cancer management is that it is developing quickly, which requires research in rapid ways to predict its development. Our goal in this study is to define some liver tests (Alp), Chloe. and PSA and TPA tests, focus on some trace elements in men with prostate and type 2 diabetes and discover the linear relationship between the specified tracking elements that were estimated between cases. A total of 140 cases participated in this research and were divided into two groups, the group of patients included 100 patients and the second group included 40 healthy men who have a natural prostate gland. The results of the study indicated that with the progress of age, the stainlessness increases with prostate cancer, and the complications of the treatment increase. TPA also had no clinical importance in our study. With the age of sugar, it was among the requirements for choosing patients, as there were high moral and clinical differences between RBS and HBA1C. On the contrary, calcium had no clinical importance, and its levels were not greatly affected. The kidney fears tests were not mentioned in this study, but the levels of uric acid were significantly affected. There was clear importance of liver enzymes, whose levels were clearly affected, and there was a link between them and PSA in prostate cancer patients. The vowed elements did not have great influence, especially magnesium and selenium, on the contrary, zinc had a great statistical and clinical importance in this study.