COVİD-19 pandemi sürecinde ergenlerin yeme tutumu ve uyku alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of adolescents' eating attitudes and sleeping habits during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 779630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KURUDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sürecinde ergenlerin yeme tutumu ve uyku alışkanlıklarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte olan bu araştırmanın evrenini, Aralık 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Erzurum il merkezindeki liselerde eğitim gören öğrenciler oluşturdu. Erzurum il merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı liseler arasından kura ile tespit edilen 5 tane lisenin her sınıfından (9., 10., 11., 12. sınıf) ikişer şube basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçildi. Araştırmanın örneklemini ise belirlenen veri toplama tarihleri arasında bu şubelerden de basit rastgele örnekleme yöntemiyle araştırma kriterlerine uyan, ulaşılabilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 1105 öğrenci araştırma grubunu oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Yeme Tutum Testi kullanıldı. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, ortalama ve standart sapmaların yanı sıra Bağımsız Gruplarda T Testi, Mann-Witney U Testi, Varyans Analizi, Kruskall-Wallis Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Spearman Korelasyon Testi kullanıldı. Bulgular: Ergenlerin %48.4'ünde pandemi sürecinde yeme düzeninde değişim olduğu bulundu. Pandemi sürecinde %63.3 çok yeme, %15.3 az yeme, %9.5 abur cubur yeme, %5.3 şişmanlık, %7.2 düzensiz yemek, %6.1 zayıflık ve %6.1 diğer yeme değişiklikleri oldu. Ergenlerin %75.2'sinin pandemi sürecinde uyku düzeninin değiştiği belirlendi. Ergenlerde %68.4 geç uyumak, %9.9 az uyumak, %14.7 fazla uyumak, %23.7 geç uyumak, %3 erken uyumak, %15.6 düzensiz uyumak şeklinde değişiklikler oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the eating life and sleep goals of adolescents during the COVID-19 pandemic. Material and method: The universe of this descriptive and relational study consisted of students studying at high schools in Erzurum city center between December 2021 and February 2022. Two branches from each class (9th, 10th, 11th, 12th grade) of 5 high schools determined by lot among the high schools affiliated to the Directorate of National Education in Erzurum city center were selected by simple random sampling method. The sample of the study consisted of a research group of 1105 students from these branches who met the research criteria, could be reached, and volunteered to participate in the research by simple random sampling method between the determined data collection dates. Personal Information Form, Pittsburgh Sleep Quality Index and Eating Attitude Test were used to collect research data. T Test, Mann-Witney U Test, Analysis of Variance, Kruskall-Wallis Analysis, Pearson Correlation Analysis and Spearman Correlation Test were used in the analysis of the data, as well as numbers, percentages, mean and standard deviations in Independent Groups. Results: It was found that 48.4% of the adolescents had a change in their eating pattern during the pandemic process. During the pandemic process, there were 63.3% overeating, 15.3% less eating, 9.5% eating junk food, 5.3% obesity, 7.2% irregular eating, 6.1% weakness and 6.1% other eating changes. It was determined that 75.2% of the adolescents changed their sleep patterns during the pandemic process. There were changes in adolescents as sleeping late in 68.4%, sleeping less in 9.9%, sleeping more in 14.7%, sleeping late in 23.7%, sleeping early in 3%, and sleeping irregularly in 15.6%.