Investigation of the relationship between eating attitudes and emotional eating tendencies of university students during the COVID-19 pandemic process and evaluation of the frequency of consumption of sugary foods
COVID-19 pandemisi sürecinde üniversite öğrencilerinin yeme tutumu ile duygusal yeme eğilimlerinin ilişkisinin incelenmesi ve şekerli besin tüketim sıklığının değerlendirilmesi
- Tez No: 746737
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bireylerin yeme davranışları sadece fiziksel açlık değil duygular tarafından da yönetilmektedir. Sağlığı olumsuz yönde etkileyen yeme davranışlarının belirlenmesi ve gelişiminin önlenmesi bireylerin hayat kalitesini ve süresini arttıracaktır. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde COVID-19 pandemi sürecinin getirdiği olumsuz duygu değişiklikleriyle ortaya çıkabilecek veya artabilecek yeme bozukluklarına yatkınlık ve duygusal yeme eğilimlerinin birbiriyle ilişkisinin incelenmesi ve şekerli besin tüketim sıklıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yeditepe Üniversitesi'nde öğrenim gören 546 lisans öğrencisinin demografik bilgileri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve uyku durumları ile Yeme Tutum Testi-26, Duygusal İştah Anketi ve 20 çeşit şekerli besinin tüketim sıklıkları sorgulanmıştır. Verilerin analizi için NCSS 2007 programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21.7±2.1 yıl olup, %64,2'si kadın, %35,9'u erkektir. Öğrencilerin BKI değerleri ortalaması 22.86±3.85 'tir. Kesme puanı 20 olan yeme tutum testinin ortalaması öğrencilerde 13.09±7.69 olarak bulunmuştur. Buna bağlı olarak öğrencilerin çoğunluğu sağlıklı yeme tutumu göstermiş olup, %15,6'sı ise yeme bozukluğuna yatkın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Eating behaviors of individuals are governed not only by physical hunger but also by emotions. Identifying and preventing the development of eating behaviors that adversely affect health will increase the quality of life and duration of individuals. In this study, it was aimed to examine the relationship between susceptibility to eating disorders and emotional eating tendencies that may arise or increase with the negative emotional changes brought by the COVID-19 pandemic process in university students and to evaluate the frequency of consumption of sugary foods. Demographic information, nutritional habits, physical activity and sleep status, Eating Attitude Test-26, Emotional Appetite Questionnaire and consumption frequency of 20 types of sugary foods were questioned to 546 undergraduate students studying at Yeditepe University. NCSS 2007 program was used for data analysis. The mean age of the students participating in the study was 21.7±2.1 years, 64.2% were female and 35.9% were male. The average BMI values of the students were 22.86±3.85. The mean of the eating attitude test with a cut-off point of 20 was found to be 13.09±7.69 for the students. Accordingly, while the majority of the students showed a healthy eating attitude, 15.6% were found to be prone to eating disorders.