Investigating the prevalence of thyroid dysfunction in obese Iraqi patients
Obez Iraklı hastalarda tiroid bozukluğu sıklığının araştırılması
- Tez No: 779631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEİNA HASAN ABDULQAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kilolu kişilerin bu araştırmasında tiroid bezi performansı incelendi. Araştırmaya merkezi obezite hastası olarak eşit sayıda erkek ve kadın (toplam 100) katıldı ve 50 ince ve sağlıklı kişiden (25 erkek ve 25 kadın) oluşan bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Her denekten alınan serum, tiroid uyarıcı hormon (TSH), triiyodotironin (T3), tiroksin (T4) gibi tiroid hormonları, tiroid peroksidaza karşı antikorlar (antiTPO), glikoz (FBS), trigliseritler (TG'ler) gibi tiroid hormonlarının seviyeleri için test edildi. ), kolesterol (Chol) ve (yüksek, düşük ve çok düşük yoğunluklu lipoproteinler) (HDL, LDL ve VLDL). T3 seviyeleri obez ve zayıf arasında önemli ölçüde farklılık göstermezken, T4 ve TSH seviyeleri önemli ölçüde farklılık gösterdi ancak antiTPO değişmedi. Ek olarak, obez kişilerde FBS miktarı, zayıf insanlara kıyasla çok daha fazlaydı ve TG'ler, Chol, LDL ve VLDL'nin büyük ölçüde arttığı, HDL'nin düştüğü obez kişilerde lipit profilinde birçok değişiklik tespit edildi. Ortada aşırı kilolu olmaları durumunda her iki cinsiyetin de hipotiroidizm riski altında olması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Thyroid gland performance was examined in this research of overweight people. An equal number of men and women (100 total) were participate in research as people with central obesity, and compared to a control group of 50 slim and healthy people (25 male and 25 female). Serum from each subject was tested for levels of thyroid hormones like thyroid stimulating hormone (TSH), thyroid hormones like triiodothyronine (T3), thyroxine (T4), antibodies against thyroid peroxidase (antiTPO), glucose (FBS), lipids like triglycerides (TGs), cholesterol (Chol) and (high, low and very low-density lipoproteins) (HDL, LDL, and VLDL). The levels of T3 did not vary significantly between the obese and the lean, while the levels of T4 and TSH did differ significantly but antiTPO not changed. In addition, the amount of FBS was much greater in obese persons compared to lean people and lots of modifications were detected in the lipid profile in obese people with the TGs, Chol, LDL, and VLDL being great enhanced, while the HDL was decreased. Both of sexes are likely to be at risk of hypothyroidism if they are overweight in the central obesity.