Ni-mo alaşımlı çelik toz metalin B4C ile takviye edilmesinin aşınma performansı üzerindeki etkisi
Effect of boron carbide reinforcement of ni-mo alloyed steel powder metal on wear performance
- Tez No: 779664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada çelik tozu esas alınarak B4C (Bor karbür) takviyeli metal matris kompozit malzeme üretimi yapılmıştır. B4C takviye eleman olarak %1-%1,5 oranında kullanılmıştır. Elde edilen numuneler noktasal temaslı pim-makara yöntemiyle kuru temas sürtünmeli olarak adhezif aşınma testlerine tabi tutulmuştur. Üretilen B4C takviyeli metal matris kompozit numunelerin aşınma performansına yönelik yapılan testler cevap yüzey metodu esas alınarak tasarlanmıştır. Bu deney tasarımında aşınma parametreleri; kayma mesafesi, kuru sürtünme temas yükü ve B4C takviye oranı şeklinde olmuştur. Deneyler sonucunda; aşınmanın artan B4C takviyesi ile azaldığı ve artan kayma mesafesi ile arttığını gözlemlendi. Bu çalışma sonucunda, cevap yüzey metodu ile aşınma performansını optimize edecek denklem ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, B4C (Boron carbide) reinforced Metal Matrix Composite was produced based on steel powder. B4C was used as a reinforcement element at a rate of 1%-1,5%. Obtained samples were subjected to dry contact friction adhesive wear tests with the Block-on-Ring method. The tests for the abrasion performance of the produced B4C reinforced metal matrix composite samples were designed on the basis of response surface method. In this experimental design, the wear parameters are; sliding distance, dry friction contact load and B4C reinforcement ratio. As a result of the experiments, it was observed that the wear decreased with the increase of B4C reinforcement and increased with increasing sliding distance. The equation that optimizes the wear performance has been put forward by using response surface method as a result of this this study