Çevre yönetim sisteminin okullarda uygulaması
Implementation of environmental management system in schools
- Tez No: 779663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Çevre Yönetim Sistemi ISO 14001' in okullarda uygulanması, sistemin okullardaki etkililik durumu ve uygulama basamak ve aşamaları üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bir eğitim kurumunda doğal kaynakların doğru kullanımı ve özellikle çevre kirliliğinin önlenmesinin ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında sistemin uygulanmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada özellikle çevre yönetim sisteminin uygulanmasında çeşitli fırsat ve riskler ile ihtiyaç ve beklentilerin ne olduğunu iyi belirlemek ve süreci sürekli iyileştirmek adına basamakların nasıl uygulandığı üzerinde durulmuştur. Sistemin işlerliği açısından ve başarıya ulaşmak bakımından öncelikle kuruluşun bağlamının belirlenmesi, çevre politikasının oluşturulması, iç denetimlerin yapılması, uygunsuzluk var ise önleyici tedbirlerin alınması ve sistemin sürekli iyileştirilmesi adına uygulama basamakları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Çevre Yönetim Sistemi Standardı' nin uygulanma aşamalarının ve iç denetimlerin daha etkili olması adına PUKÖ ( planla, uygula, kontrol et, önlem al) döngüsünün uygulanması hakkında bilgi verilip başarı faktörleri ve faydaları üzerinde durulmuştur. Sürdürülebilirlik açısından doğal kaynakların tasarruflu kullanımı, bu kaynakların gelecek nesillere bırakılması ve çevre kirliliği tehdidi faktörleri düşünüldüğünde ÇYS' nin eğitim kurumları ve pek çok kuruluşta uygulanmasının ne kadar önemli ve gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Çevre yönetim sisteminin uygulanması aynı zamanda kuruluşlara saygınlık kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, studies were carried out on the implementation of the Environmental Management System ISO 14001 in schools, the effectiveness of the system in schools and the steps and stages of implementation. Considering the correct use of natural resources in an educational institution and how important it is to prevent environmental pollution, the necessity of implementing the system becomes apparent. For this reason, this study focuses on how steps are applied in order to determine what are the various opportunities and risks, needs and expectations, and to continuously improve the process, especially in the implementation of the environmental management system. In terms of the operability of the system and achieving success, detailed information was given about the steps of the organization in order to determine the context of the organization, to establish environmental policy, to carry out internal audits, to take preventive measures if there are nonconformities and to continuously improve the system. In order for the implementation stages of the Environmental Management System and internal audits to be more effective, information was given about the implementation of the PDCA (plan, implement, control, take action) cycle, and the success factors and benefits were emphasized. Considering the economical use of natural resources in terms of sustainability, the release of these resources to future generations and the environmental pollution threat factors, it is concluded how important and necessary it is to apply EMS in educational institutions and many organizations. Implementation of the environmental management system will also bring respectability to organizations.