Radyal fanlarda karma kanat geometrisinin fan performansına etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the effect of mixed blade geometry on fan performance in radial fans
  1. Tez No: 779678
  2. Yazar: HALİL KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ KORHAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, geriye dönük bir pervane yapısının karma kanat yapısına dönüştürülmesi ile debi, tork, basınç ve verim ilişkisinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada pervane geometrisinin bir kısım ölçüleri sabitlenerek, geriye kalan kritik ölçüler üzerinde parametrik çalışma gerçekleştirilmiştir. Bunun için deneysel veriler ile benzer sonuçların elde edildiği, literatür çalışmaları ile benzer olan Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analiz metodolojisi kullanılmıştır. HAD analizlerinde, mesh yapısı, hava giriş ve hava çıkış hacimleri gibi özellikler sabit tutularak, analiz sonuçlarına etkiyen ana faktörün kanat geometrisi olması sağlanmıştır. HAD analizlerinde öncelikli olarak farklı mesh yapılarında ki analiz sonuçları karşılaştırılarak analiz sonuçlarının mesh yapısından bağımsız olması sağlanmıştır, sonrasında analiz sonuçları ile deney sonuçları karşılaştırılarak analiz sonuçları doğrulanmıştır. Yapılan çalışmada geriye dönük kanat yapısının ve karma kanat yapısının debi, basınç, tork ve verim değerleri karşılaştırılmış sonrasında karma kanat geometrisini başlangıçtaki geometriden ayıran iki kritik ölçünün debi, basınç, tork ve verim üzerine spesifik etkileri bu çalışma içerisinde incelenerek elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular göstermektedir ki; karma kanat tipi sayesinde devir hızı değiştirilmeden daha yüksek debi elde edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Böylece geriye dönük olarak dizayn edilmiş bir kanat geometrisi üzerinde yapılacak minimum değişiklik ile istenilen düzeyde debi artışı sağlanması için alternatif bir yol geliştirilmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated how the flowrate, torque, pressure and efficiency relationship changes by converting a backward propeller structure to a mixed blade structure. In addition, in this study, some dimensions of the propeller geometry were fixed and a parametric study was carried out on the remaining critical dimensions. For this purpose, the Computational Fluid Dynamics (CFD) analysis methodology, which is similar to the literature studies, was used, in which similar results were obtained with the experimental data. CFD analyses, properties such as mesh structure and air inlet and outlet volumes were kept constant, so that the main factor affecting the analysis results was blade geometry. In CFD analyses, first of all, the analysis results in different mesh structures were compared to ensure that the analysis results were independent from the digital network structure, then the analysis results were verified by comparing the analysis results with the test results. In the study, the flow rate, pressure, torque, efficiency values of the backward blade structure and the mixed blade structure were compared, and then the specific effects of the two critical dimensions that distinguish the mixed blade geometry from the first geometry on flow, pressure, torque and efficiency were investigated and shared in this study. The findings obtained in this study show that; Thanks to the mixed blade type, it is possible to obtain a higher flow rate, without changing the rotation speed. Thus, an alternative way has been developed to increase the flow rate at the desired level with the minimum change to be made on a backward blade geometry.