Bakteriyel ve parazitik kanlı ishalin nedenleri ve bazı hematolojik ve biyokimyasal parametrelere etkisi üzerine bir araştırma
A study on the causes of bacterial and parasitic bloody diarrhea and its effect on some haematological and biochemical parameters
- Tez No: 779677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OHOOD MOZAHIM SHAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bakteriler vakaların yaklaşık% 80'inden sorumludur. Bunlar arasında en çok izoleye sebep olan ajan enterotoksijenik Escherichia coli (ETEC) olmuştur. Bu suş, vakaların %25-50'sinden sorumludur, bunu Shigella, Salmonella ve Campylobacter türleri izlemektedir. Virüsler (adenovirüsler, astrovirüsler, rotavirüsler ve kalisivirüsler) gezginlerde ishalin önemli bir nedeni olabilir ve norovirüsün (kalisivirüslerden biri) neden olduğu gemilerdeki salgınlar nispeten yaygındır. Bağırsak parazitleri (Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium parvum ve Cyclospora cayetanensis) genellikle 14 günden uzun süren en uzun ishalden sorumludur. Akut ishal iki haftadan az sürer ve çok sık görülen bir durumdur ve daha kolay tedavi edilir. Kronik ishal dört haftadan uzun bir süre boyunca ortaya çıkar ve çeşitli nedenlere sahip olabilir. Kanlı ishalin diğer ciddi nedenleri arasında bağırsak tıkanıklığı, zehirlenme veya şiddetli karın travması bulunur ve çok yoğun ve yaşamı tehdit edici olduğu için acil tıbbi müdahale gerektirir. Radyoterapi karın bölgesinde yapıldığında yan etki olarak kanlı ishale neden olabilir. Bu durumda, doktor, bu semptomu, onu rahatlatmanın bir yolunu belirtmek için gösterdiği konusunda uyarılmalıdır ve normal bakteri florasını eski haline getirmek için takviyelerin kullanımı genellikle belirtilir ve ishali durdurmak için ilaçlar kullanılır. Enfeksiyonun etiyolojik tanısı, doğrudan mikroskopiden daha hassas olan Baermann yöntemi kullanılarak dışkıların parazitolojik muayenesi ile yapılır. Rabditoid larva en sık tespit edilen formdur, ancak filarioid larvalar, yetişkin dişi parazitler ve yumurtalar bulunabilir. Dolaylı immünofloresans, filaryal larvaların yüzey antijenlerine serum IgG antikorlarını tespit eder, ancak ELISA daha yüksek duyarlılığa sahiptir (yaklaşık% 90).
Özet (Çeviri)
Bacteria are responsible for about 80% of cases. Among them, the most isolated causal agent has been enterotoxigenic Escherichia coli (ETEC). This strain is responsible for 25%-50% of cases, followed in frequency by species of Shigella, Salmonella and Campylobacter. Viruses (adenoviruses, astroviruses, rotaviruses, and caliciviruses) can be a significant cause of diarrhea in travelers, and outbreaks on ships caused by norovirus (one of the caliciviruses) are relatively common. Intestinal parasites (Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium parvum and Cyclospora cayetanensis) are generally responsible for the most prolonged diarrhea, lasting longer than 14 days. Acute diarrhea lasts less than two weeks and is a very frequent condition and is more easily treated. Chronic diarrhea occurs over a period of more than four weeks and can have a variety of causes. Other serious causes of bloody diarrhea include bowel obstruction, poisoning or severe abdominal trauma, and requiring urgent medical attention as it is very intense and life-threatening. Radiotherapy can also cause bloody diarrhea, being a side effect when performed in the abdominal region. In this case, the doctor must be warned that he is presenting this symptom to indicate a way to relieve it, and the use of supplements is usually indicated, to restore the normal bacterial flora, and medicines to stop the diarrhea. The etiological diagnosis of the infection is made with the parasitological examination of feces, using the Baermann method, which is more sensitive than direct microscopy. The rhabditoid larva is the most commonly identified form, but filarioid larvae, adult female parasites and eggs can be found. Indirect immunofluorescence detects serum IgG antibodies to surface antigens of filarial larvae, but ELISA has higher sensitivity (about 90%).