Obez bireylerde düşük glisemik indeksli diyetin koronafobi, biyokimyasal parametreler ve beden algısı üzerindeki etkisinin randomize kontrollü çalışması
A randomized controlled study of the effect of low glicemic index diet on coronaphobia, biochemical parameters and body perception in obese individuals
  1. Tez No: 779687
  2. Yazar: YAREN ARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı obez bireylerde düşük glisemik indeksli diyetin biyokimyasal parametleri, vücut ölçümlerini, corona korkularını ve beden algılarını nasıl değiştirdiğini incelemektir. Çalışmaya beslenme ve diyet polikliniğine başvurmuş obez 24 birey dahil edilmiş ve randomize bir şekilde kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Bireylerin diyet öncesinde vücut ölçümlerine ve biyokimyasal parametlerine bakılmıştır. Ardından bireylere corona korkularını ve beden algılarını puanlamak için ölçekler verilmiştir. 6-8 hafta boyunca deney grubuna düşük glisemik indeksli ve kilo vermeye yönelik bir diyet programı uygulanırken kontrol grubuna ise yüksek-orta ve düşük glisemik indeksin birlikte olduğu kilo verme odaklı bir beslenme programı uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde“IBM SPSS Statistics for Windows. Version 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences, IBM Corp., Armonk, NY, ABD)”kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, kategorik değişkenler için n ve %, sürekli değişkenler için Mean±SD olarak sunulmuştur. Analizler sonucunda hem deney grubunda hem de kontrol grubunda diyet sonucunda insülin, açlık kan şekeri, HOMA-IR, kilo, yağ kütlesi ve yağ oranında anlamlı düşüşler görülmüştür. Kas oranında ise diyet sonucunda artış gözlemlenmiştir. Corona korkularını ölçen CP19 testlerinde her iki grupta da puanlar düşüş gösterirken beden algısı ölçeklerinde puan artışı gözlemlenmiştir. İki grubun kıyaslanmasında ise deney grubunun diyet sonucunda daha fazla kas kütlesi koruduğu gözlemlenirken diğer ölçeklerde anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Sonuç olarak düşük glisemik indeksli bir diyetin biyokimyasal parametreler, korona korkusu ve beden algısı üzerinde olumlu sonuçlar yarattığı ancak yüksek glisemik indeksli ürünlerin de dahil edildiği bir diyete göre anlamlı bir farkının olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how a low glycemic index diet changes biochemical parameters, body measurements, corona fears and body perceptions in obese individuals. 24 obese individuals who applied to the nutrition and diet outpatient clinic were included in the study and were randomly divided into two groups as control and experimental groups. Before the diet, body measurements and biochemical parameters of the individuals were examined. Then, scales were given to the individuals to score their corona fears and body perceptions. While a low glycemic index and weight loss diet program was applied to the experimental group for 6-8 weeks, a weight loss focused diet program with high-medium and low glycemic index was applied to the control group. In the statistical analysis of the data,“IBM SPSS Statistics for Windows. Version 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences, IBM Corp., Armonk, NY, USA)”was used. Descriptive statistics are presented as n and % for categorical variables and Mean±SD for continuous variables. As a result of the analysis, significant decreases were observed in insulin, fasting blood sugar, HOMA-IR, weight, fat mass and fat ratio as a result of diet in both the experimental group and the control group. An increase in muscle ratio was observed as a result of diet. In the CP19 tests measuring Corona fears, while the scores decreased in both groups, an increase was observed in the body image scales. In the comparison of the two groups, it was observed that the experimental group preserved more muscle mass as a result of the diet, but no significant differences were found in other scales. As a result, it was seen that a low glycemic index diet had positive results on biochemical parameters, fear of corona and body image, but there was no significant difference compared to a diet that included high glycemic index products.